Objevte léčivé účinky oregana. Hodí se nejen na vaření, ale i na čaj

Oregano je velice oblíbené koření, které je známé i pod názvem dobromysl obecná. Nejen, že z něj uvaříte lahodné pokrmy, dokonce díky němu vyléčíte kdejaké neduhy. Vyzkoušejte například čaj z oregana, který pomůže hlavně v případě, že jste nachlazení, nebo máte chřipku.

Oregano jako lék

V lidovém léčitelství se oregano používalo už od nepaměti. Obsahuje totiž látky, které blahodárně působí na náš organismus. Mezi ně můžeme zařadit kvercetin, eriocitrinin, luteolin, nebo apigenin. Oregano je tak silným antioxidantem, který dokáže tělo dobře očistit. Kromě toho má i protizánětlivé a antiseptické účinky. V samotné bylině lze nalézt i určité množství vitamínu E, manganu, železa, vápníku, vlákniny a omega 3 mastných kyselin. A jaké jsou jeho další léčivé účinky?

  • dokáže podpořit léčbu osteoporózy a aterosklerózy
  • posílí imunitní systém
  • je účinný jak podpůrná terapie při obtížích v oblasti dýchacího ústrojí (astma, zánět průdušek)
  • mírní problémy se zažíváním, křeče a redukuje nadýmání

Další pozitivní účinky dobromysli obecné

Velmi příznivě působí dobromysl i při bolestech hlavy, svalů, nebo zubů. Dokáže podpořit i léčbu nemocných dásní. Na základě jisté americké studie bylo rovněž prokázáno, že odvar z oregana může snížit hladinu LDL (zlého) cholesterolu v krvi a preventivně působí proti vzniku onkologických nemocí.

Čtěte také: Otřesný případ vraždy v Hořovicích! Otec zřejmě vyvraždil svoji rodinu!

Recept na čaj z oregana

Pokud budete nachlazení, nebo vás postihne chřipka, vyzkoušejte si uvařit čaj z oregana, který podpoří detoxikaci organismu a zlepší vykašlávání. Čaj připravíte z čtyř až šesti velkých lžic čerstvého oregana, dvou a půl šálků vroucí vody a velké lžíce bio medu. Odvar popíjejte ideálně teplý. Možností jsou však i inhalace výluhu z oregana, které také skvěle pomohou na uvolnění ucpaných dutin. Čaj pijte i v případě, že máte potíže s trávením, nebo plynatostí.