Ochranný faktor v opalovacích krémech má pomáhat proti spáleninám od slunce. Je však takový, který naopak způsobí popáleniny. Před kterým varuje matka zraněného dítěte?

Pobyt na slunce může mít nejenom blahodárný vliv na naši psychiku nebo náladu, ale může být spojený také s příjemným opálením. Zde ale pozor na dvě věci. Pobyt na slunci bez ochrany může způsobovat různé zdravotní komplikace, jako je například rakovina kůže. Dále může způsobit popáleniny. Ty mohou být ve formě červené kůže, ale i drobných puchýřů. Je proto na místě myslet na ochranu.

Jak se proti slunci správně chránit?

Dnes je na trhu široký sortiment krémů, stejně jako olejů, emulzí i sprejů. Ty se liší nejenom konzistencí, ale také ochranným faktorem. Čím je ochranný faktor vyšší, tím je prodloužena doba pobytu na slunci bez výrazných následků. Nutno říci, že ochranu vyžadují nejenom dospělí, ale především děti. Bohužel ne všechny přípravky na opalování jsou stejně kvalitní. Rebecca Cannonová před jedním varuje, jelikož místo toho aby její dcerku ochránil ji způsobil těžké popáleniny.

Čtěte také: 12 důležitých znamení, že tělu nedodáváte dostatek tekutin!

Co se vlastně stalo?

Žena se samozřejmě zachovala jako odpovědná matka, a když chtěla se svou dcerkou vyrazit ven, kde aktuálně zářilo slunce, myslela na ochranu před spálení. Jelikož její dceři bylo teprve 14 měsíců, tak zvolila formu spreje, která je pro aplikaci nejjednodušší. Přečetla si návod, zjistila že sprej může být použitý i u dětí a začala s klasikou aplikací. To, co se stalo potom, jí však šokovalo.

Pozorovala její obličej a zjistila, že i po návratu z venku dochází k tomu, že jí stále více rudne a je stále teplejší. Měla podezření na lehkou spáleninu a tak se rozhodla obličej ošetřit a ochladit. To ale nepomáhalo, obličej byl stále červenější a dokonce se objevily i puchýře. V tu chvíli Rebecca Cannonová nelenila a vyrazila k lékaři. Ten diagnostikoval popáleniny II. stupně a nařídil odpovídající léčbu.

Co popáleniny způsobilo? Pobyt na slunci to nebyl

Lékař potvrdil, že pobyt na slunci nebyl nijak dlouhý s ohledem na to, jaký je stav dětské kůže. Navíc přihlédl k tomu, v jakou denní dobu byla žena se svou dcerkou venku a také k tomu, že byl použitý opalovací krém, který má chránit. Výsledkem toho byl fakt, že popáleniny nezpůsobilo slunce, ale právě sprej, který měl před ním chránit. Žena tak okamžitě spustila informační kampaň spojenou s varováním proti produktu Babana Boat, který její dcerce způsobil velké popáleniny.

Nejednalo se o jediný případ

Díky síle sociálních sítí se objevila i celá řada dalších případů. A ty byly zcela stejné. Opět byl na samotném začátku sprej Babana Boat s ochranným faktorem 50. Ten použily i jiné matky k ochraně svých děťátek. Příkladem může být to, že se stejná věc stala i Carolině Moneauové z Kanady. I ta tento produkt požila u svého syna. Tomu bylo 9 let a po aplikaci u něho začala pozorovat stejné příznaky zarudnutí, které také vyústily k tomu, že se objevily puchýře a byla nutná návštěva lékaře, který shodně diagnostikoval popáleniny II. stupně.

Podobných nekvalitních produktů může být na trhu velmi mnoho

Není to jenom tento produkt, který může být nebezpečný. Mnoho matek z celého světa se ozývá se svým svědectvím, které mluví také tom, že jejich potomka popálil sprej, nebo i krém na opalování, který ho měl chránit proti síle slunečních paprsků. Proto je na místě dát pozor na to, čím kůži svého dítěte ošetřujete. Problém je hlavně se složením opalovacích krémů.

Pokud chcete mít určité jistoty, je dobré číst složení a vědět, co které chemické látky způsobují a proč v opalovacím krému jsou. Také je třeba vybírat ty, které jsou určené primárně dětem, jelikož u nich je jistota náročnějších testů, aby splnily potřebné limity. Vhodné je vybírat i ty, které jsou určené pro citlivou pokožku. Opomenout nelze ani to, aby měl přípravek příslušené testy a příslušené certifikáty. To nejhorší, co můžete udělat, je koupit nějaký noname opalovací krém, u kterého opravdu nevíte nic. Ani to, zda skutečně funguje.