Odborníci apelují na rodiče: nevyhazujte mléčné zuby svých dětí

Možná máte doma děti předškolního věku, které kromě toho, že se těší či netěší do školy, se ve svých životech potýkají ještě s jednou zásadní věcí. Se svými zuby, neboť právě doba před nástupem do první třídy je spojena s vypadáváním mléčných zubů. Nejedná se většinou o nic příjemného, a tak se není čemu divit, že většina rodičů mléčné zuby svých dětí nikterak neuchovává, ale po vytrhnutí je rovnou vyhodí. Po přečtení následujících řádků ale pravděpodobně změníte názor.

Co se zuby udělat a proč?

Nejnovější studie totiž upozorňují, že zuby obsahují jedinečný genetický materiál, kmenové buňky, které se později mohou využít v případě léčby nejrůznějších nemocí. Jedinou podmínkou pro to, aby se později v případě potřeby tyto kmenové buňky z mléčných zubů daly využít, je, že rodiče musí zuby do čtyřiceti osmi hodin od vytržení zmrazit. Ve Spojených státech amerických již dokonce k tomuto účelu začala vznikat specializovaná centra, kde zuby zmrazí a uskladní, podobně jako už tomu je několik let v souvislosti s uchováváním pupeční šňůry, která rovněž obsahuje velké množství kmenových buněk.

K čemu se mléčné zuby mohou hodit?

Kmenové buňky jsou speciální buňky, které mají zázračnou schopnost, dokáží změnit svou funkci a následně pracovat jako jiné buňky. Toho se dá samozřejmě velmi dobře využívat v medicíně, neboť tyto buňky tak mohou nahradit buňky poškozené nebo příliš opotřebované. Díky kmenovým buňkám tak lze vytvořit i celé nové tkáně. I když je medicína v této oblasti stále spíše na začátku výzkumu, již nyní se ví, že kmenové buňky lze využívat například při léčbě Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, cukrovky, artritidě a artróze, popáleninách, v případě poškozeného zraku či sluhu a také u některých typů rakovin, například u leukémie. Dostatečný důvod pro to, až vašemu dítku příště zoubek vypadne, vložit ho místo do koše do mrazáku.

Čtěte také: Znamení, že na vás myslí někdo výjimečný