O tom, že je nový koronavirus způsobující onemocnění COVID-19 hrozbou již ví celý svět. Vědci a lékaři však stále neví spoustu podrobností, jak se může projevovat a v čem dokáže ohrozit lidský život. Výzkumy tak neustále pokračující a objevují se stále nové informace. Velmi nebezpečný je například zánětlivý syndrom, který může koronavirus vyvolat u dětí.
V čem je koronavirus nebezpečný?
- Neexistuje přímý lék
- Způsobuje poškození plic či jiných orgánů
- Vyvolává silnou a pro tělo nebezpečnou imunitní reakci
- Stále přesně nevíme, jak funguje a jaké jsou dlouhodobé následky
V případě koronaviru se kombinuje nevědomost, málo poznatků a nespecifické reakce u jednotlivých lidí. Velké rozdíly jsou dány jednak specifickými kmeny tohoto viru, tak i fungováním daného imunitního systému. To odůvodňuje, proč se u někoho COVID-19 projeví jako slabší chřipka, kdežto jiné doslova ohrozí na životě a dožene je k intenzivní hospitalizaci v nemocnici.
Záhadný zánětlivý syndrom postihuje i děti
Podle informací z posledních dnů může COVID-19 vyvolat nepříjemný zánětlivý syndrom. Tento silný zánět následně vyvolá jiné reakce v lidském těle a spustí se často až neuvěřitelná lavina poškození. První zmínka o tomto problému byla v souvislosti s dětským pacientem. Výjimkou však není ani podobný projev u dospělých.
Když COVID-19 vyvolává bezpečný zánět
Jakmile v těle propukne zánět, může to být velmi nebezpečné. Dochází totiž k napadení více orgánů a často současně, což značně komplikuje snahu o léčbu v rámci potlačování jednotlivých symptomů. Nepříjemné je zjištění hlavně na úrovni poškození plic, které zvýší svou hmotnost a promění se téměř doslova v kámen, což bývá mnohdy neslučitelné se životem.
Lidé se záněty byli potvrzeni v různých státech
Bohužel nejde pouze o lokální projevy koronaviru, protože podobné symptomy a projevy se objevili u lidí napříč kontinenty. Potvrzený výskyt těchto silných zánětů je nepříjemnou zprávu vzhledem k propukající silné druhé vlně onemocnění COVID-19 v evropských zemích. Je tak na místě stále pracovat na výzkumu, zjišťovat příčiny reakcí v těle a hlavně dodržovat bezpečnostní opatření, aby nedocházelo k šíření této zákeřné nemoci. Jakmile totiž zjistíte, že jste pozitivní na koronavirus, nemůžete dopředu vědět, jak silné příznaky vás potkají.