Odborníci varují, dejte si pozor na nedostatek vitamínu B12! Proč je důležitý a co jeho nedostatek způsobí?

Všichni víme, že dostatečný příjem vitamínů a minerálů je pro naše tělo velmi důležitý a většina z nás si asi ještě ze školy pamatuje, že vitamínů skupiny B je hned několik a že se označují čísly. Jedním z nejdůležitějších vitaminů této skupiny je vitamin B12.

Proč je tak důležitý?

Obecně můžeme říci, že má v našem hned několik důležitých funkcí. Jaké to jsou? Vitamin B12 je velmi důležitý pro náš oběhový systém, pomáhá předcházet srdečním chorobám a mrtvici. Dokáže totiž snižovat hladinu homocysteinu, nebílkovinné kyseliny, která způsobuje zánět cév. Z tohoto důvodu se jeho zvýšený příjem doporučuje například lidem s osteoporózou, kteří obecně mají vyšší hladinu homocysteinu. Vitamin B12 je dále velmi důležitý pro správnou funkci naší nervové soustavy. Zabraňuje totiž poškození myelinového obalu nervů volnými radikály a různými toxiny.

Stěžejní je funkce vitaminu B12 také pro metabolismus buněk neboli produkci energie. Pomáhá přeměňovat sacharidy na glukózu, která se podstatným způsobem podílí na tvorbě energie celého našeho organismu. Správný metabolismus vitamin B12 podporuje i tvorbou trávicích enzymů, které napomáhají rozpadu potravin v žaludku. Trávicí soustavě prospívá také ve střevech, kde odstraňuje škodlivé bakterie, čímž nás chrání před zánětlivými onemocněními střev či dalšími poruchami trávení. V neposlední řadě je vitamin B12 důležitý pro správnou funkci krvetvorby, pomáhá totiž produkovat červené krvinky neboli erytrocyty a předcházet anémii.

Čtěte také: Dodáváte svému tělu dostatek tekutin? Třeba právě nedostatek vody může být důvodem, proč nejste příliš efektivní!

Jak rozpoznat nedostatek vitaminu B12?

Je tedy více než jasné, že dostatečný příjem vitaminu B12 je pro správné fungování našeho těla velmi důležitý a že jeho nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. Z tohoto důvodu je také důležité včas rozpoznat různé varovné příznaky jeho nedostatku v organismu. Mezi nejčastější varovné příznaky patří především závratě a nevolnost, často například při chůzi po schodech, a také zapomnětlivost. Jedná se o problém vzpomenout si na běžné každodenní věci, například kam jste si položili klíče od auta či jak se jmenuje vaše kamarádka. Především starší lidé tak tyto příznaky připisují nastupující demenci či Alzheimerově chorobě, může se však jednat „jen“ o dlouhodobý nedostatek vitaminu B12. V tomto případě pomůže s diagnostikou jednoduchý krevní test.

Dalším příznakem, kterému však většina lidí v dnešní době nevěnuje zpočátku příliš pozornost, je únava. Její příčinou je snížená tvorba erytrocytů, jejímž důsledkem je poté nedostatečné okysličení svalů, a tedy i ona únava. Jiným příznakem nedostatku vitaminu B12 může být svalová slabost, například při nošení tašek či těžších předmětů. Naše svaly jsou slabé z důvodu nedostatečného množství červených krvinek, na jejichž tvorbě se vitamin B12 významně podílí.

Především ženy si nedostatku vitaminu mohou všimnout na své pleti – pleť je bledá, opět především kvůli nedostatku erytrocytů. Nedostatečné množství B12 může způsobovat také různé pocity mravenčení v končetinách. Jde o pocity brnění, píchání až necitlivosti, především v prstech, to může být důsledek porušení drobných nervů. Na nedostatek vitaminu B12 mohou upozornit i potíže s viděním, neboť mohlo dojít k poškození očního nervu.

V jakých potravinách se vitamin B12 vyskytuje?

Vitamin B12 se přirozeně nachází především v potravinách živočišného původu, například v hovězím a jehněčím mase, vejcích, mléku, sýrech a rybách – losos, sleď, makrela, sardinky i tuňák ho obsahují, velké množství. Vegetariáni mohou vitamin B12 získávat například z rostlinných mlék (sójového, mandlového či kokosového) či z droždí.