Odborníci varují, nepodceňte nedostatek hořčíku! Jak poznáte jeho nedostatek a jak to ovlivní zdraví?

Dostatečný příjem minerálů a vitamínů je pro naše tělo velmi důležitý. Jedním z nejdůležitějších minerálů pro jeho správnou funkci je hořčík – podílí se totiž na více než tři sta druzích různých metabolických procesů v našem těle. Je tedy více než jasné, že jeho dostatečný příjem je pro správné fungování našeho organismu stěžejní a naopak že jeho nedostatek může vést k vážným zdravotním problémům. Což je alarmující i z toho důvodu, že se s jeho nedostatkem údajně potýká až 80 % celosvětové populace.

Proč je tak důležitý?

Funkce hořčíku v našem těle spočívá například v přenosu ostatních minerálů a vitamínů (vápníku, draslíku, oxidu křemičitého, vitaminu D a K) mezi buněčnými membránami či v přenosu nervových vzruchů a svalové kontrakci. Hořčík je dále stěžejní pro výrobu energie, metabolismus látek, detoxikaci a rovněž tvorbu kostí, buněk a neurotransmiterů, například serotoninu.

Jak rozpoznat nedostatek hořčíku?

Z hlediska důležitosti hořčíku pro naše tělo je tedy důležité včas rozpoznat různé varovné příznaky jeho nedostatku v organismu. Mezi nejčastější varovné příznaky patří především úzkosti, poruchy paměti a svalové křeče. Dalšími příznaky mohou být i ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, únava, nesprávný srdeční rytmus, ale i vysoký krevní tlak či změny osobnosti. Zajímavé je, že lidské tělo obsahuje přibližně 25 gramů tohoto stopového prvku, což je ve srovnání s ostatními minerály poměrně velké množství. Nejvíce se ho nachází v kostech, dále pak v krvi.

Čtěte také: Agresivní pes záchranářem! Přečtěte si tento neobyčejný příběh! Psi nemají agresi v krvi – i ti zlí dokážou pomáhat

Problém s nedostatkem hořčíku v populaci bývá někdy dáván do souvislosti s moderním zemědělstvím, především používáním různých chemických prostředků. Z plodin, které na této půdě vyrostou, se pak příliš mnoho minerálních látek do našeho těla nedostane. Potraviny, o kterých předpokládáme, že hořčíku obsahují velké množství, ho totiž ve skutečnosti obsahují mnohem méně.

Kde se hořčík vyskytuje?

Mezi potraviny s údajně vysokým obsahem hořčíku patří především kešu oříšky, mandle, avokádo, banány, čočka, fíky, dýňová a slunečnicová semínka, rýže a špenát. Překvapivě vysoké množství tohoto minerálu, konkrétně 11 % doporučené denní dávky, obsahuje i sklenička vody s citronem.

Vzhledem k výše zmíněným skutečnostem je tedy vhodné našemu tělu hořčík dodávat nejen v přirozené podobě v potravinách, ale také uměle neboli jako citrát hořečnatý, chlorid hořečnatý či jako kyselinu orotovou. Doplňky s jejich obsahem jsou snadno k sehnání v každé lékárně, všechny tyto typy hořčíku se v těle velmi dobře vstřebávají.

Jen na závěr dodejme, že dlouhodobý nedostatek hořčíku může vyústit v mnohé závažné zdravotní problémy, jako například onemocnění ledvin nebo Crohnovu chorobu (záněty střev). Navíc jeho nedostatek ovlivňuje i účinnost některých druhů léků, například na cukrovku, rakovinu či antibiotik.