Odborníci varují před blížící se Africkou vlnou veder, může ohrozit i nás: Téměř 40 stupňů a pak chladná fronta zasáhne ničivou bouří!

Po celé zeměkouli máme několik druhů podnebí s typickými druhy počasí pro každé z nich. To, co v jedné části světa může populaci připadat jako normální tepoty, v té druhé může způsobit hromadnou paniku.

Evropa v ohrožení

Na celou Evropu se teď však valí obrovská vlna veder z Afriky. V posledních dnech jsme mohli v různých částech kontinentu zaregistrovat rapidně stoupající teplotu. Průběh tohoto jevu však bude následován druhou částí, která bude, oproti té první, velmi studená. Můžeme se tedy podívat, jak se v částech Evropy bude počasí v příštích několika dnech vyvíjet.

  • Prudký nával veder, která zasáhnou z jihu
  • Následná chladná fronta doprovázená velmi silnou bouří

Velký vliv na tuto událost má propojená atmosféra. Jižní tok, který bude v čele této studené fronty, bude po silných afrických vedrech následovat. Na mnoha místech může tento nával veder znamenat doposud nejteplejší den v roce. Nejvyšší šance na to jsou na jihovýchodě kontinentu.

Čtěte také: IQ TEST: Co vidíte na obrázku? Téměř každý vidí černou vránu

Teplá fronta

Pokud se tato vedra dostanou i k nám, a v plném rozsahu, je dobré na ně být dostatečně připraveni. Jelikož je toto spojené i s UV zářením, které je ve velkém množství člověku smrtelně nebezpečné, je třeba být při pobytu venku velice opatrný, a využívat tak ochranných krémů. Je lepší vybrat kvalitnější a dražší než na to později doplatit. Čas je lepší trávit ve stínu například pod slunečníkem. Pokud však musíte být na slunci, obecně se doporučuje pokrývka hlavy. Důležité je také nezapomenout na pitný režim a doplňovat tekutiny více než obvykle. Každý v tuto roční dobu samozřejmě chceme trávit čas někde venku, ale je třeba dbát na své zdraví.

Studená fronta

Zpočátku studené fronty lze očekávat pouze oblačnost a silné poryvy větru. Je tedy důležité uklidit či připevnit věci, které by mohli snadno v důsledku těchto větrů odlétnout. Tato vlna bude postupovat velice pomalu a tak, než se některé její příznaky projeví, to může chvíli trvat. Čím více bude však fronta postupovat, tím více se budou deště či dokonce bouřky projevovat. Poté by však mělo špatné počasí trochu ustat. Projeví se převážná oblačnost a místy ojedinělé přeháňky. Po této krátké pauze bude však následovat silný vítr doprovázený silným poklesem teplot. I po rozptýlení této situace bude teplotám chvíli trvat, než se vrátí zpátky na vrchol.