David Hampl
4 července, 2020

Pro mnoho lidí, zejména alergiky a astmatiky je znečištění vzduchu v domácnosti velkým problémem. Výrobce spotřebičů to dobře ví. To je hlavní důvod toho, proč jsou čističky vzduchu v posledních letech tak oblíbené. Problém je to především ve městech, ale vesnice blízko hlavního dopravního tahu to také nemá jednoduché. Věděli jste, že se můžete klidně spolehnout na přírodu?

Odborníci z NASA poukazují na to, že některé rostliny dokáží udělat to samé, co čistička vzduchu. U některých prokázali vlastnosti, které slouží k filtrace látek znečišťujících ovzduší a nejrůznějších toxinů. A přitom nebudete muset řešit výměnu filtrů, vypadají rozhodně lépe a nedáte za ně ani tolik peněz. Podívejme se na to, o kterých rostlinách NASA hovoří jako o učiněném zázraku.

Ledviník ztepilý

Tato krásná zelená rostlina pochází z tropických oblastí Nového Zélandu a Asie a řadí se mezi kapradiny. Hodí se nejlépe do chladných a vlhkých prostorů s nepřímým světlem. Potřebuje neustálou vlhkost. Pokud jí to poskytnete, pěstuje se relativně snadno. Ze vzduchu dokáže odfiltrovat formaldehyd a xylen.

Palmy

Zde nemluvíme jen o jednom druhu, ale hned o celé řadě druhů palem, ze kterých můžete vybírat. Každá z nich je samozřejmě jinak velká a potřebuje trochu jiné podmínky a půdu. Rozhodujte se proto podle toho, ale také samozřejmě podle vzhledu. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli, nemůžete udělat chybu. Právě palmy jsou jako filtry ovzduší skvělé. NASA doporučuje:

  • datlovník Roebelenův,
  • bambusová palma,
  • dračinec (jakýkoli druh).

Kvetoucí květiny

Většinou se přínosné pro domácnost z pohledu zdraví a čistoty vzduchu hovoří jen o nekvetoucích, zelených rostlinách. Není to ale jediná možnost. Pokud máte rádi barevné květy a nepatříte mezi alergiky, můžete se v klidu spolehnout i na klasické květiny, které lze snadno pěstovat v truhlíku a možná už je dokonce máte, nebo jste někdy měli doma.

Skvělým pomocníkem jsou dvě z nejčastěji pěstovaných květin v Čechách, a to gerbera jamesonii a chryzantéma. Chryzantémy jsou úžasné na filtraci xylenu, formaldehydu, benzenu i amnonie. Gerbery si zase poradí s formaldehydem, trichlorethlenem a benzenem. Všechny jmenované rostliny ale nejsou nijak šlechtěné na boj proti nebezpečným toxinům. Stejně dobře pomohou s prachem z počítačové klávesnice i cigaretovým kouřem.

Zelenec chocholatý

V českých domácnostech je zelenec chocholatý poměrně rozšířenou zelení. Vzhledově je velmi elegantní a na pěstování úžasně nenáročný. Ideální je umístit ho do polostínu, ale klidně snese i slunná místa. Jen musíte počítat s tím, že nebude mít tak sytě zelenou barvu. Svědčí mu pokojové teploty, ale snese i chladnější prostředí. Z prostředí odstraňuje kromě jiných také formaldehyd a xylen. Vhodný je do menších i větších bytů a dát ho můžete do každé místnosti.

Sdílejte článek