Odborníci zveřejnili pravdu o tom, zda si ubližujete při křupání svých kloubů: Tohle by měl vědět naprosto každý bez ohledu na věk!

Křup. Jeden prst, druhý prst, někdo dokonce umí křupnout více prsty najednou. Jistě znáte někoho ze svého okolí, kdo má ve zvyku prsty kloubů na rukách křupat. Pro někoho je to možnost uvolnění při práci nebo soustředění, část lidí považuje luskání a křupání kloubů za nebezpečný zlozvyk. Mnozí se domnívají, že křupání kloubů způsobuje artritidu nebo nervové ochrnutí v pozdějším věku. Co stojí za nepříjemným zvukem křupání a co na tento zvyk říkají odborníci?

Mužská zábava

Podle různých studií se tento zvyk týká více mužů než žen. Muži křupají prsty o 25-50 % častěji než ženy. Ženy podle všeho odpuzuje zvuk křupání a z toho vyplývající možnost zranění nebo trvalého poškození. Jsou tyto obavy na místě? Suché křupnutí, které vzniká při vytahování nebo protahování prstů vzniká prasknutím mikroskopických bublinek v kloubní tekutině neboli kloubním mazu prstů. Klouby mezi kostmi jsou totiž obklopeny kloubní chrupavkou, která spolu s kloubní tekutinou chrání kloub.

Neškodné praskání?

Při typickém prasknutí při protahování prstů ruky dochází k uvolnění plynů, které jsou uvnitř kloubní tekutiny. Jedná se o sloučeniny kyslíku, dusíku a oxidu uhličitého, které lusknutím unikají. Náhlý pohyb nebo silný tlak způsobí prasknutí bublinky se známým zvukem, pro opakování je nutné počkat dalších asi 20 minut, než se bublinky opět vytvoří. Až po té době je možné klouby opětovně křupnout. Právě to vedlo mnohé vědce k hypotéze, že křupání kloubů vede v pozdějším věku k artritidě, protože dojde k opotřebování chrupavky a poškození kloubu zánětem.

Čtěte také: Tohle je trik, který jsem odkoukal od své babičky: Takto bude opět jakýkoliv šedivý ručník jasně bílý!

60 let výzkumu dr. Ungera

Tuto domněnku však vyvrátil dr. Donald Unger při svém nevšedním výzkumu, který praktikoval sám na sobě. Během 60 let totiž praskal pouze klouby levé ruky, aniž by kdy protahoval obdobně prsty pravé ruky. Po tolika letech však nedošlo k žádnému rozdílu, klouby na levé ruce nebyly poškozenější než klouby pravé ruky, navíc netrpěl lézemi ani artritidou. Za svůj výzkum byl dokonce oceněn Ig Nobelovou cenou, která sice v jistém duchu poukazuje na žertovné výzkumy, které však přináší určité poznatky v daném oboru.