„Opium chudých“ Vám roste přímo před domem! Tato zázračná bylina se používá dodnes ve zdravotnictví jako anestetikum!

Bolest je něco, s čím se musíme občas vypořádat všichni. Ať už jde o bolesti hlavy, zad nebo kloubů, hledáme účinné způsoby, jak je zmírnit. Zatímco mnozí sahají po syntetických lécích, existuje zajímavá alternativa přímo před našimi dveřmi – salát jedovatý. Tato nevinně vyhlížející bylinka ukrývá pozoruhodné léčivé schopnosti, které ji staví na roveň dokonce i samotnému opia.

Reklama

Salát jedovatý: Nečekaný zázrak z přírody

Salát jedovatý (Lactuca virosa) na první pohled připomíná kříženec pampelišky a bodláku. Tato nenápadná bylinka však skrývá mnohem víc, než by se mohlo zdát. Její mléčná šťáva obsahuje malé množství látek, které mají analgetické a sedativní účinky podobné ibuprofenu.

Reklama

Už v 19. století byl salát jedovatý považovaný za náhradu opia a dokonce byl nazývaný opiem chudých. Indiáni z kmene Hopi ho občas i kouřili, aby vyvolali mírný euforický stav. A dodnes se ve Francii využívá tekutina vytěžená z této byliny jako mírné sedativum.

Shutterstock

Účinné látky salátu jedovatého

Hlavními účinnými látkami salátu jedovatého jsou lactupicrin, lactucín a lactucopicrín. Tyto sloučeniny se vyznačují analgetickou a sedativní aktivitou, což z něj dělá skvělý přírodní prostředek na zmírňování bolesti. Výzkumy navíc ukázaly, že v některých případech dokázal salát jedovatý dokonce předčít účinky samotného opia.

Reklama

Zajímavé je, že ačkoliv salát jedovatý opiáty neobsahuje, má řadu podobných účinků. Kromě tlumení bolesti pomáhá i při kašli, včetně silného černého kašle. Výzkumníci v Íránu navíc zjistili, že tato bylinka byla známým tlumičem bolestí už v předviktoránských časech.

Shutterstock

Léčebné využití salátu jedovatého

Díky svým unikátním vlastnostem má salát jedovatý široké využití v léčbě různých zdravotních potíží:

Úzkost a nespavost

Salát jedovatý má mírně sedativní účinky, což z něj dělá výborný prostředek na stavy úzkosti a nespavosti. Tato bylinka se používá k léčbě nespavosti již od nepaměti.

Zmírňování napětí

Vzhledem k tomu, že salát jedovatý snižuje bolesti a ovlivňuje psychiku, pomáhá také zmírňovat nervové vypětí. Někdy se mu proto říká i „salát opiovitý“.

Reklama

Migréna a bolesti hlavy

Věří se, že salát jedovatý snižuje frekvenci a intenzitu migrén a bolestí hlavy. Mnoho lidí, kteří ho užívají, potvrzuje, že jim skutečně pomáhá.

Astma

V minulosti se salát jedovatý využíval k léčbě astmatu a i dnes mnozí lidé tvrdí, že zmírňuje intenzitu astmatických potíží.

Mírná euforie

Hlavním důvodem, proč si mnozí lidé zvolí tuto bylinku, jsou její opioidní efekty. Salát jedovatý vyvolává pocity mírné euforie podobně jako opiáty, ačkoliv žádné opiáty neobsahuje. Navíc je zcela legální a nemá žádné negativní vedlejší účinky.

Shutterstock

Upozornění a správné užívání

I když je salát jedovatý přírodní a relativně bezpečná bylinka, je důležité s ní zacházet opatrně. Vysoké dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení a točení hlavy. Proto je lepší přidat si jen pár listů do salátu, než to s konzumací přehánět.

Reklama

Při užívání salátu jedovatého je nejlepší využít jeho mléčnou tekutinu. Tu můžete buď vysušit na prášek, nebo z ní vyrobit alkoholovou tinkturu. Můžete si také připravit čaj z jeho sušených listů a květů. Při požívání mléčné tekutiny stačí přibližně 1,5 gramu (třetina čajové lžičky) do vody, džusu nebo čaje.

Je možné i salát jedovatý kouřit v dýmce, kde jeho účinek bude nejsilnější. Stačí k tomu 0,25 gramu sušené byliny. Ale je třeba počítat s riziky spojenými s inhalací kouře.

Reklama