Osvěžte se letos v létě netradiční limonádou. Je chutná, je zdravá a připravíte si ji velmi jednoduše. Co je hlavní surovinou? To budete koukat. Jsou to květy jednoho poměrně významného stromu

Už po celá tisíciletí se ví, že mnohé rostliny v sobě ukrývají léčivé schopnosti. Není proto divu, že se k nim i v dnešní moderní době začínáme pomalu ale jistě jako lidstvo vracet zpátky. Jednou z léčivých rostlin, s jejímiž voňavými květy se můžeme v současné době, tedy na přelomu května a června, setkat téměř všude, je lípa. Čaj připravený z jejích květů zná asi mnoho z vás, je vyhlášeným a všeobecně známým lékem proti chřipce a nachlazení. Jeho hlavní léčebnou vlastností je především stimulace pocení, které pomáhá snižovat horečku. My vám dnes ale přinášíme recept na lipovou limonádu, kterou jistě oceníte v nadcházejícím létě. Je skvělým nápojem nejen pro uhašení žízně, ale pomůže například i při bolestech hlavy.

Co se ukrývá v lipových květech?

Lipové květy jsou díky svým léčivým účinkům využívány v léčitelství i medicíně již po celá století. Z hlediska vitamínů a minerálních látek jsou lipové květy bohaté především na vitamín C, flavonoidy, taniny, antioxidanty a esenciální oleje. Z hlediska léčivých účinků obsah těchto látek souvisí s použitím lipových květů například jako ochrany před aterosklerózou či různými záněty, například záněty dýchacích cest či záněty v cévách. Látky obsažené v lipovém květu zabraňují malému kapilárnímu zálohování, které je často příčinou bolestí hlavy. Lípa se ale používá i při zánětech močových cest či ledvinových kamenech a pozitivní účinky byly zaznamenány také při problémech s trávicí soustavou, například žaludeční nevolnosti, nadýmání či zácpa.

Lipové květy – pro zdraví i krásu

V neposlední řadě má lipový květ příznivý vliv na detoxikaci krve a celého organismu. Lipový květ obsahuje kyselinu P-kumarovou, která vyvolává silné pocení, díky kterému se tak z těla snadno uvolní nejrůznější toxiny, ale také soli, tuky i nadbytečně zadržená voda. Pravidelná konzumace nápojů s lipovým květem rovněž pomáhá zpomalovat procesy stárnutí, zmírňovat účinky stresu na náš organismus a také snižovat chuť k jídlu. Z tohoto důvodu je lipový čaj doporučován i jako součást nejrůznějších diet.

Čtěte také: Domácí „krtek“ aneb čistící směs, která zatočí i s vodním kamenem

Ženy mohou znát lipové květy i z různých kosmetických výrobků, mají totiž velmi pozitivní účinky na regeneraci pleti, proto bývají častou složkou pleťových vod a tonik, jako součást vlasových zábalů pomáhají zlepšovat kvalitu vlasů.

Co budete na lipovou limonádu potřebovat?

Na výrobu této zdravé a chutné limonády budete potřebovat dvě hrsti lipového květu, jeden citron, dvě až tři čajové lžičky medu, tři litry vody a několik lístků máty.

Jak si lipovou limonádu vyrobit?

Vhodné je nasbírat si lipové květy spíše někde v lese, ne ve městě. Ale i přesto je dobré tyto květy před vlastní přípravou limonády důkladně propláchnout ve studené vodě, abychom z nich odstranili veškeré nečistoty a hmyz. Následně omyté květy usušte na stinném místě. Stinné místo je pro sušení velmi důležité. Pokud totiž květy sušíte na přímém slunečním světle, ztratí květy cenné éterické oleje, neboť ty se na slunci odpaří.

Usušené květy vložte do třílitrové skleněné nádoby. Přidejte dvě či tři lžičky medu a mátu. Pokud vám máta z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete ji bez problémů nahradit jinými bylinkami, například meduňkou či bazalkou. Ke květům s medem a bylinkami dále přidejte na kolečka nakrájený citron. Vše nakonec zalijte třemi litry studené vody. Vše dobře promíchejte a skleněnou nádobu přeryjte bavlněným hadříkem. Takto zakrytou sklenici umístěte na šest až osm hodin na slunné místo. Pokud dáváte přednost intenzivnější chuti limonády, můžete nechat louhovat celý den. Posledním krokem je přecedění limonády před sítko a odstranění všech ingrediencí, aby zůstala jen čistá limonáda.