Otec měl dát dítě do jeslí, bohužel ho zapomněl v autě a šel do práce! Dítě vysoké teploty uvnitř vozu nepřežilo!

Představte si, že jdete do práce a najednou vás zaplaví pocit děsu – uvědomíte si, že jste nechali své dítě zamčené ve voze. Bohužel, tento děsivý scénář se v poslední době stává stále častějším. Ačkoli je to nepředstavitelná tragédie, na kterou nikdo z nás nechce ani pomyslet, počet případů, kdy rodiče neúmyslně nechají své děti v rozpáleném autě, alarmujícím způsobem roste.

Otřesná Tragédie ve Francii

Tragický případ, který se odehrál na severovýchodě Francie. Zde 61letý otec nechal své 16měsíční dítě zamčené v autě a vydal se do práce. Teploty uvnitř vozidla se vyšplhaly až na 47 stupňů Celsia. Když se večer vrátila matka, aby si dítě vyzvedla z jeslí, zjistila, že tam vůbec není. Začala okamžitě pátrat a nakonec nalezla malého chlapečka v autě, kde už bohužel nejevil známky života. Záchranáři na místě mohli jen konstatovat jeho smrt, která byla způsobená extrémním přehřátím organismu.

Oba rodiče se po této hrozné zprávě psychicky zhroutili a v současnosti jsou v péči psychologů. Případ je nyní předmětem vyšetřování, které má odhalit přesnou příčinu tragédie.

Syndrom zapomenutého dítěte

Tento srdcervoucí případ je bohužel jen jedním z mnoha, ke kterým v poslední době dochází. Studie ukazují, že více než 25 % rodičů dětí mladších tří let v určitém okamžiku ztratí povědomí o přítomnosti svého dítěte v autě. Odborníci tento fenomén označují jako „syndrom zapomenutého dítěte“. To vede k falešné paměti, známé jako „autopilot“, kdy si rodič mylně myslí, že dítě již vysadil na určeném místě. Faktory jako stres, nedostatek spánku nebo změna rutiny mohou tento tragický omyl ještě umocnit.

Shutterstock

Desítky dětských obětí ročně

Bohužel, případy, kdy rodiče nechají své děti v autě, mají často fatální následky. Podle statistik každoročně po celém světě zemřou desítky dětí na hypertermii způsobenou uzavřením ve vozidle. Jde o děsivou daň, kterou si vybírá tento nebezpečný fenomén.

Tragédie, ke které došlo ve francouzském Sausheimu, je toho smutným příkladem. Malý 16měsíční chlapec strávil celý den v autě zaparkovaném na přímém slunci. I když venkovní teplota dosáhla „pouhých“ 22 stupňů Celsia, uvnitř vozidla stoupla rtuť teploměru až na 47 stupňů. Bez možnosti otevřít okna a s nedostatkem vody chlapec podlehl fatálnímu přehřátí organismu.

Prevence tragických chyb

Abychom předešli dalším podobným tragédiím, je nezbytné zvyšovat povědomí o tomto problému a učit rodiče, jak se mu vyhnout. Jedním z klíčových opatření je zavedení upozorňovacích systémů ve vozidlech, které by řidiče varovali, pokud dítě zůstane uvězněno uvnitř. Odborníci také doporučují, aby se rodiče při odchodu z vozu vždy ujistili, že dítě s nimi opustilo vozidlo. Mohou si například dát na zadní sedadla něco, co budou potřebovat až na místě určení, což je přinutí je zkontrolovat .

Zdroj: eXtra.cz, Blesk.cz