Pacientů s poruchami štítné žlázy přibývá. Proč?

Výzkumy ukázaly, že pacientů s poruchami štítné žlázy přibývá, což nelze vysvětlit jen vývojem zdravotnické péče a diagnostických metod. Stejně jako u ostatních nemocí se i problémy se štítnou žlázou závisí na kombinaci faktorů. Hodně lidí se odvolává na genetiku, ale vliv prostředí je velký. Na to nesmíme zapomínat. Podívejme se, jaké jsou faktory, které ovlivňují zdraví štítné žlázy.

Nadměrný příjem jódu a kouření

Jód je pro správné fungování štítné žlázy velmi důležitý. Při nedostatku nemůže produkovat hormony. V takovém případě se vyvíjí struma. Na druhou stranu ani příliš velký příjem jódu není ideální a může vám ublížit. Měli byste si proto dávat pozor na příjem a používání soli, protože se v ní nachází poměrně velké množství jódu. Naše tělo samozřejmě sůl potřebuje, ale pouze v přiměřeném množství. Příliš mnoho soli i jódu uškodí vašemu zdraví.

Kouření je rizikovým faktorem téměř každé nemoci, kterou si můžete představit. Pro lidské tělo jednoduše není zdravé. Může mít ale způsobit zdravotních problémů, než si dokážete představit. Bylo prokázáno, že zvyšuje zvětšení štítné žlázy, zvyšuje zánět a také šanci na rozvoj a zhoršení očních příznaků Basedowovy choroby. A k tomu také přispívají k mnoha dalším zdravotním problémům, včetně obezity, zúžení cév, rakovině a dalším nemocím, které mohou hodně narušit kvalitu vašeho života. Každý by se proto měl tohoto zlozvyku zbavit.

Čtěte také: Bolest a ztuhlost jsou prvními příznaky přicházející svalové degenerace

Stres a infekce

Stresu se nikdo z nás nemůže zcela vyhnout, ale můžeme se naučit metody, díky kterým ho zmírníme ve stresových situacích. Jakmile budete vystaveni neustálému stresu, dojde k nenávratnému poškození vašeho zdraví v mnoha ohledech. Produkované stresové hormony a stresové proteiny spouštějí imunologické procesy, které mohou vést k onemocnění štítné žlázy. Vyzkoušet můžete cvičení, meditace, jógu, procházky na čerstvém vzduchu, dechová cvičení a mnoho dalšího.

Existují infekce, které mohou způsob onemocnění štítné žlázy, např. virus Epstein-Barrové, lidský herpesvirus, viry Coxsackie, některé bakterie (Yersinia enterocolitica) a další, které mohou zvýšit riziko rozvoje poruchy štítné žlázy, které se mohou objevit jako sekundární onemocnění. Tento faktor nemůžete příliš ovlivnit, musíte jen pečovat o své zdraví a včas začít s léčbou.

Chemikálie, toxické sloučeniny i radioaktivní záření

Mnoho lidí si dnes již uvědomuje, že chemikálie jsou pro nás velmi škodlivé a přechází na přírodní čističe v domácnosti, biopotraviny a další produkty bez chemie. Mnoho chemikálií narušuje endokrinní systém (EDC). Vyskytují se přitom v potravinách, vodě, plastech, domácnostech i kosmetice. Všechny mohou způsobit dlouhodobé problémy s hormony, včetně onemocnění štítné žlázy.

Všichni víme, že černobylská katastrofa ovlivnila a poškodila zdraví lidí i tisíce kilometrů od elektrárny. Kromě další onemocnění se zvýšil také počet rakoviny štítné žlázy, a to především u dětí. Nadměrné rentgenové záření také představuje riziko, a to pro zdravotníky i pacienty. Myslete proto na to, jak často chodíte na rentgen. Jestli pracujete v rizikovém prostředí, měli byste také myslet na své zdraví a chodit pravidelně na preventivní prohlídky k lékaři.

Prevence je klíčem ke snížení rizik

Se znalostmi, které nyní máte a znalostí své rodinné anamnézy, se můžete pustit do prevence. Vybírejte si vědomě potraviny, kosmetiku a produkty pro domácnost, které budou dobré nejen pro vaše zdraví, ale také životní prostředí. Životní styl hraje obrovskou roli v rozvoje nejen štítné žlázy, ale i všech ostatních onemocnění. Zní to jako klišé, ale zdravý životní styl je skutečně klíčem ke zdraví, díky kterému se dožijete vysokého věku a nebudete mít zdravotní problémy.