Třeba jste tuto dobu zažili, třeba jste se narodili až později. Ať tak nebo onak, je zajímavé ohlédnout se zpět a podívat se na doby, kdy ještě nefungoval internet a barevné televize byly v plenkách. V čem všem se doba zlatých sedmdesátek a osmdesátek lišila od nynější doby? Na to se zaměříme v tomto článku. Rozdíly nejsou patrné jen co se techniky týká. Ten, kdo tuto dobu zažil tvrdí, že tehdy bylo vše lepší. Ale – ruku na srdce – neříká to proto, že tehdy byl mladý?
Hlavní rozdíly
Mezi to nejdůležitější, co se změnilo patří následující body, které si níže podrobněji popíšeme:
- více pobytu venku,
- žádný telefon či internet,
- omezený výběr,
- orientace podle mapy,
- omezená hygiena,
- v hospodě najdete všechno,
- lepší vztahy mezi lidmi.
Více pobytu venku
Zatímco v dnešní době si spousta dětí hraje na počítači či mobilním telefonu, v minulosti žádné takové technické vymoženosti nebyly. Děti se proto scházely se svými vrstevníky venku. Při takových hrách se více pohybovaly, hrály fotbal a jiné míčové hry, lezly po stromech či skákaly panáka. Děti si vymýšleli své vlastní hry a ty potom hrály. Dnešní děti se spíše spoléhají na to, co jim poskytne hra v mobilním telefonu, místo toho, aby rozvíjely svou vlastní představivost.
Žádný telefon ani internet
Je to až nepředstavitelné, že telefony (nikoli mobilní!) byly součástí jen některých domácností. Lidé se museli na příští schůzku domlouvat hned, protože pak existovalo velké riziko, že už se nikdy nesetkají. Televize v té době již existovaly, avšak rozhodně neposkytovaly takové množství programů, jako máme dneska. Internet neexistoval. To je dalším důvodem, proč se lidé museli více pohybovat venku. Zatímco dnes si řadu věcí vyřešíme přes internet, tehdy lidé museli vyjít ven a vše si poctivě „vyběhat“.
Omezený výběr
Zatímco dneska můžete nakupovat co hrdlo ráčí, a to i přesto, že na to nemáte (prostřednictvím různých minutových půjček), v sedmdesátých a osmdesátých letech byl výběr značně omezený. Zboží nebylo tolik co se týká množství i výběru. I když dnes máme z čeho vybírat, velmi při tom plýtváme.
Orientace podle mapy
Když chtěl někdo jet na neznámé místo, musel si předem na mapě nastudovat cestu. Mapa byla v každé domácnosti. To dnes už se spousta řidičů spoléhá na mapy na internetu a také na GPS navigace.
Omezená hygiena
I když se lidé myli, holili a plnili další základní hygienická pravidla, nebylo jich tolik, jako je jich dnes. Pokud to není patrné v životech domácností, pak je to zjevné například v různých normách, které omezují manipulaci s potravinami. Dnes žijeme ve sterilním prostředí, což vede k tomu, že lidské tělo se stává čím dál méně náchylné vůči různým bakteriím a virům.
V hospodě najdete všechno
Hospoda byla místem, kde jste mohli sehnat pracovní síly nebo také řemeslníka či jiné služby. Dnes už k tomuto účelu používáme opět internet. Když dnes zajdete do hospody, uvidíte jen pár lidí, kteří si opravdu přišli jen na pivo, a kdybyste se jich zeptal, jestli by vám za nějakou tu korunu nepomohli například s odnosem těžkého břemene z pozemku, asi by se na vás dívali dost podivně.
Lepší vztahy mezi lidmi
Ačkoli dnešní svět sociálních médií vám umožňuje spojit se s rodinou a přáteli, kteří žijí na druhém konci světa – a to každý den a zadarmo, tak přece jen se nejedná o kontakt osobní. V sedmdesátých a osmdesátých letech znali lidé jména svých sousedů, zatímco dneska se kolikrát lidé neznají. Prochází kolem sebe často bez pozdravu. Dříve si sousedé vzájemně pomáhali, dnes už se nabídnutá pomoc vidí málokdy.