Pamatujete na chuť chleba z dob socialismu? Proč se mu ten, který známe dnes ani zdaleka nemůže vyrovnat? Zde je odpověď!

Chleba představuje standardní položku na nákupním seznamu. Většina z nás jej má doma uložený v chlebníku a život bez něho by si jen stěží dovedla představit – na co bychom si pak mazali máslo, sádlo nebo s čím bychom jedli tlačenku s cibulí?!

Dnešní chleba, který všichni dobře známe, nemůže ani zdaleka konkurovat tomu, který možná někteří z vás jedli za dob socialismu. V té době byl chléb totiž o něčem úplně jiném, což by nám bez rozmýšlení potvrdil každý, kdo mohl tehdejší chléb ochutnat a porovnat ho s tím, který si v obchodech kupujeme dnes.

Proč dnešní chleba chutná úplně jinak?!

Kdo nemá srovnání, ten nám asi jen stěží dokáže odpovědět. Kdo naopak porovnat může, ten by možná okamžitě vypálil odpověď, že v současné době se všechno strašně moc šidí. A víte co? Se svým názorem by vůbec nebyl daleko od pravdy!

Čtěte také: Důchodkyně se za hodinu změnila na třicetiletou krásku. Ani milovaná rodina ji nemohla poznat

Skutečnost se má totiž tak, že zatímco chleba za dob socialismu procházel opravdu dlouhým procesem výroby, která trvala až 7 hodin, současné bochníky se vyrábí o více jak polovinu méně, tedy cca 3 hodiny. A to je opravdu velký rozdíl, který se projevuje jak na chuti, tak i na kvalitě.

V čem se to liší?

Za socialismu se chléb vyráběl tak, že se nejdříve zadělalo na kvásek, ze kterého se vyrobilo těsto. To se nechalo 4 hodiny fermentovat. Po uplynutí doby se k němu přidaly zbylé ingredience a opět se další 1,5 hodiny čekalo na proces fermentace. Teprve poté šel chleba do pece.

V dnešní době je to jinak, výrobci neztrácí čas a chléb upečou za cca 3 hodiny, což je oproti původnímu postupu značně kratší doba.

Na kvalitě se odrazí i typ pece

Na kvalitě, chuti i vůni chlebu se podepíše i typ pece, ve které se pečivo peče. Dříve se chléb pekl v plynové peci, kde bylo samozřejmostí, že si chléb zachová jemnou kůrku a střídka chleba byla jemně pórovitá. Dnes se chleby pečou  v elektrických troubách, což má za následek, že se kůrka nepříjemně vysuší a často bývá tvrdá.