Pelíšky: jak vypadají dětští herci, kteří se stali hvězdami své doby?

Pelíšky jsou filmem, který jednoznačně patří do zlatého fondu české kinematografie. V komedii režiséra Jana Hřebejka z roku 1999 nechybí humor i poselství o nelehké době. Nezapomenutelné hlášky pak vévodí každým Vánocům, kdy se film s oblibou reprízuje. Téma a scénář nejsou jediným důvodem, proč je snímek i po letech tak úspěšný u diváků. Jsou to totiž také dětští herci, kteří se přes noc stali hvězdami. Co dnes po více než dvaceti letech dělají a kdo z nich u herectví zůstal?

Kristýna Badinková Nováková

Dnes již 39letá vyzrálá žena, v době natáčení filmu jí bylo pouhých 16 let. Zapsala se výtečně, byť se nejednalo o její první roli. Debutově excelovala Kristýna Badinková Nováková, představitelka Jindřišky, už o dva roky dříve taktéž ve filmu Jana Hřebejka Výchova dívek v Čechách (1997) v roli školačky Agáty. Vystudovala DAMU a herectví se úspěšně věnuje po celý život. Kromě nejznámější role Jindřišky v Pelíškách si zahrála ve filmech Milenci a vrazi, Ro(c)k podvraťáků, Chyťte doktora, Děti noci, Kuky se vrací nebo Líbánky. Účinkovala též v řadě seriálů, mimo jiné v Ordinaci v růžové zahradě, Letiště, Aféry nebo Kriminálka Anděl. V poslední době excelovala v roli policistky Nadi Hamplové v českém kriminálním seriálu Temný kraj (2017-2019). Je podruhé vdaná, má tři děti – Rozárii (2009), Marianu (2013) a Vincenta (2020).

https://www.kinotip2.cz/

Michael Beran

Michael se prosadil právě díky prvnímu filmu, kterým byly Pelíšky, kde si zahrál kluka od vedle, co beznadějně miluje Jindřišku. Role Michala mu přinesla velkou popularitu a vystudoval brněnskou konzervatoř. Dnes se věnuje televizní produkci a raději stává za kamerou než před ní. Objevil se ještě ve filmech Snowborďáci (2004), Ro(c)k Podvraťáků (2006), Ať žijí rytíři! (2009) nebo Veterán (2020), dodnes neodmítá menší role ve filmech nebo v seriálech, účinkoval v epizodách Modrého kódu (2020), Labyrintu (2015) nebo Ordinace v růžové zahradě (2008).

Čtěte také: Extravagantní koncert Dary Rolins ve vyprodané O2 aréně. Máme fotky ze zákulisí!

Sylvie Koblížková

První roli získala ve svých 11 letech, kdy si zahrála v televizním seriálu České televize Kde padají hvězdy (1996), poté se objevila ve filmu Jak se dělá opera (1997). Na základě jejích výkonů si ji vybral Jan Hřebejk do role malé holčičky Uzlinky, která je Michalovou sestrou. Velká popularita ji však vehnala do ústraní, zahrála si ještě ve dvou seriálech (Rodinná pouta, Velmi křehké vztahy). Vystudovala manažerskou školu, občasně hraje v zájezdovém představení nebo přijímá menší role v divadle nebo v seriálech.

https://www.kinotip2.cz/

Ondřej Brousek

Hezoun Elien, který uhranul Jindřišku, se jmenuje Ondřej Brousek. Jeho otcem je Otakar Brousek ml., k herectví měl tedy vždy blízko. Vystudoval pražskou konzervatoř, hudebně-dramatický obor. Ve filmu Pelíšky si střihl první velkou roli, ale od té doby se pravidelně objevuje v různých rolích ve filmech, jako Oběti a vrazi (2000), Bolero (2004) a Myši patří do nebe (2021) nebo pravidelně v seriálech (Redakce, Horákovi, Obchoďák, Škoda lásky, Kapitán Exner, Špunti na cestě). Kromě toho je členem skupiny Monkey Business a skládá filmovou a televizní hudbu. Tóny jeho skladeb zazněly v pohádce Micimutr (2011), v komedii Láska je láska (2012), ve filmech Špunti na vodě (2017) nebo Kytice (2020). Právě dokončuje práci na filmu Na prach.

https://www.kinotip2.cz/

Marek Morvai-Javorský

Původem slovenského herce si vybral Jan Hřebejk do dětského seriálu Kde padají hvězdy z roku 1996, který režíroval. Již předtím si zahrál Marek v bratislavské televizi v pořadu Od Kuka do Kuka a poté v České televizi uváděl dětský pořad Klubíčko. Jan Hřebejk jej obsadil v Pelíškách do roli Péti, který dělá potíže seznámit se své mamince, kterou si zahrála Eva Holubová, s potenciálními nápadníky. Následně se setkali s Hřebejkem ještě v Bakalářích. V dnešní době se herectví už nevěnuje, je úspěšným fotografem.

https://www.kinotip2.cz/

Zdroj: kinotip2.cz