Redakce ProSvět.cz
2 ledna, 2019

Orchideje bezesporu patří mezi nejkrásnější rostliny, se kterými si zdobíme domácnost. Pohled na vesele a pestrobarevně kvetoucí rostlinu potěší úplně každého. Bohužel ne vždy se k orchidejím chováme správně a následně se divíme, že se jim u nás doma nedaří.

A co vy? Také máte doma orchidej? Pokud ano, pak je dnešní článek určený právě vám a vy byste si jej určitě neměli nechat ujít! Mám pro vás totiž několik užitečných a ověřených fíglů od zkušeného zahrádkáře, který moc dobře ví, co orchidejím nejvíce svědčí. Uvidíte, že s těmito tipy vám orchideje doma pokvetou do krásy!

Praktické fígle jak správně pěstovat orchideje

I když se tyhle rostlinky často tváří, že toho ke své spokojenosti příliš nepotřebují, není radno jejich péči podceňovat. Podívejte se na praktické tipy, se kterými vám budou orchidejky dělat jen samou radost.

 1. Neumisťujte orchidej do keramického květináče

  Možná se vám líbil ten pastelově fialový keramický květináč, pro orchidej ale rozhodně není rozumnou volbou, tak si raději nechte zajít chuť. Tahle rostlina totiž pro spokojený růst a především pro správný proces fotosyntézy, na kterém se podílejí právě její kořeny, potřebuje průhledný květináč nebo kteroukoli jinou průhlednou nádobu.

 2. Zajistěte dostatek denního světla

  Denní světlo příznivě ovlivňuje kvetení, proto je důležité, abyste orchideji našli takové místo, kde bude mít dostatek denního světla, zároveň ale nebude vystavena přímému slunečnímu záření, které by květině mohlo výrazně uškodit. V ideálním případě by se orchidej měla nacházet na takovém místě, kde jí bude dopřáno cca 10-12 hodin denního světla.

 3. Nezapomínejte květinu správně zalévat

  Orchidej nemá ráda žízeň, stejně tak jí ale nesvědčí, když je zbytečně vlhká. Proto se snažte najít ideální kompromis a rostlinu zalévat až tehdy, je-li její půda suchá. Nejlépe uděláte, když budete orchidej zalévat dešťovou vodou, nemáte-li takovou možnost, používejte vodu ideálně převařenou - obyčejná voda přímo z kohoutku obsahuje chlor a ten by mohl spálit kořeny.

 4. Nehýbejte s rostlinou z místa na místo

  To nejhorší, co můžete své orchideji udělat, je stěhovat ji z místa na místo, neustále měnit její polohu a přenášet jí. Najděte pro ni jedno stálé místo a to neměňte, protože to orchideji nesvědčí, ba spíše naopak - s každou změnou stanoviště je vystavena stresu, což se negativně podepíše na jejím stavu.

Sdílejte článek