Předseda vlády Petr Fiala si v pořadu Otázky Václava Moravce rozhodně nebral servítky a sebekritika z jeho úst nezazněla. Místo toho překvapil sebevědomým prohlášením, že právě jeho vláda patří mezi ty nejúspěšnější, jaké Česká republika kdy měla. V článku se podíváme, na čem své tvrzení staví, co mu vyčítají oponenti a jak jeho výroky rezonují ve společnosti. Zjistíte, proč považuje příští volby za přelomové a kam by se podle něj Česko mohlo posunout – a to buď směrem k Západu, nebo do sféry vlivu, kterou ilustruje příkladem Slovenska a Maďarska.
Nejsilnější vláda v dějinách?
Petr Fiala na obrazovkách České televize prohlásil, že jeho kabinet je jedním z nejúspěšnějších, jaké země poznala. Tento výrok vyvolal vlnu reakcí nejen mezi politiky, ale i mezi veřejností. Fiala je přesvědčený, že jeho vláda zvládla krize posledních let, ať už šlo o uprchlickou vlnu z Ukrajiny, nebo energetickou závislost na Rusku. „Zbavili jsme se energetické závislosti na Rusku, zvládli jsme bez větších sociálních otřesů přijmout statisíce uprchlíků a zároveň rekordně investujeme,“ připomněl s hrdostí. Je však otázkou, zda podobný optimismus sdílí i běžní občané.
Předseda, který ví, co má dělat
Fiala zdůraznil, že nehodlá ustupovat z čela koalice SPOLU ani v dalších volbách. Naopak doufá, že dostane ještě silnější mandát, který mu umožní realizovat strategické projekty, o kterých dosud podle něj nebyl prostor jednat. „Vím, co mám dělat, a věřím, že o tom dokážu přesvědčit lidi,“ uvedl s odhodláním. Naznačil, že pokračování jeho vlády by mohlo přinést kýžený růst mezd až na úroveň Německa či Rakouska, což ale mezi částí veřejnosti vzbudilo spíše pobavení než naději.
Mzdy jako v Německu?
Výrok o německých mzdách vyvolal ostré reakce. Václav Moravec ve studiu připomněl, že většina občanů naopak kritizuje vládu právě kvůli nedostatečnému růstu mezd. A přidal se i odborový předák Josef Středula, který si neodpustil ironickou poznámku: „Zřejmě si někdo spletl datum. 1. dubna teprve bude. Jinak se totiž výrok premiéra Fialy, že mu máme dát ještě čtyři roky a budete mít platy jako v Německu, nedá vysvětlit.“
Politický boj s Babišem
V debatě zazněla i tradiční rivalita mezi Fialou a Andrejem Babišem. Šéf hnutí ANO premiéra kritizoval, že se tváří jako jediný demokrat a elita, čímž podle něj rozděluje společnost. Fiala na to reagoval: „Já se neoznačuji za jediného demokrata, už vůbec ne za elitu. To možná má v hlavě Andrej Babiš, který celý život elita byl — nomenklaturní kádr a nikdy nezažil normální život.“ Neváhal připomenout Babišovy vazby na Viktora Orbána, čímž naznačil, že ANO může Česko táhnout na východ.
Rozcestí mezi Východem a Západem
Premiér také upozornil, že příští volby budou podle něj rozhodující pro budoucnost země. „Rozhodnou, jestli bude Česká republika trvalou součástí Západu, nebo se posune někam mezi Slovensko a Maďarsko,“ uvedl Fiala s tím, že doufá v pokračování práce, kterou jeho kabinet zahájil. Výrok mnozí označili za zjednodušující, ale Fiala se evidentně snaží vyvolat jasnou polarizaci mezi tím, co nabízí on, a co jeho političtí protivníci.
Nadšení premiéra a nespokojenost veřejnosti
Zatímco Fiala září sebevědomím, veřejnost jeho nadšení příliš nesdílí. Podle aktuálního průzkumu agentury Kantar CZ vnímá politickou situaci v zemi jako velmi dobrou pouhá dvě procenta respondentů. Dalších devatenáct procent ji označilo za spíše dobrou. Většina Čechů je skeptická – dvě pětiny ji hodnotí jako spíše špatnou a více než třetina jako velmi špatnou. To staví Fialovo hodnocení do ostrého kontrastu s realitou, kterou prožívají běžní občané.
35 let svobody jako záminka k bilancování
V kontextu oslav 17. listopadu Fiala připomněl, že máme za sebou 35 let svobody a demokracie, což označil za důvod k vděčnosti. „Máme 35 let svobody, demokracie, nezávislosti – a to je fantastické. Co by za to dali naši předkové. Máme být vděční a musíme o to bojovat,“ uvedl. Přesto si uvědomuje, že řada lidí není spokojena s tím, jak žijí, ale zároveň si stojí za tím, že jeho vláda nepůsobí žádné utajené obchody nebo korupční aféry.
Vláda s vizí nebo iluze?
Fialovo sebevědomé vystoupení lze vnímat jako pokus namotivovat voliče a ukázat jasnou vizi budoucnosti. Otázkou však zůstává, zda jeho slova rezonují i mimo studia České televize. Sliby o německých platech, silném mandátu a rekordních investicích se musí střetnout s každodenní realitou obyčejných lidí, kteří často žijí od výplaty k výplatě. A právě v tom může být rozdíl mezi úspěšnou vládou na papíře a v očích veřejnosti.
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz