Petr Pavel se v Japonsku svezl dopravou budoucnosti, u nás stále sci-fi! Setkal se i s císařem!

Reklama

Prezident Petr Pavel během své návštěvy Japonska zažil nejen nabitý program, ale i okamžiky, které se vryjí do paměti. Zavítal na slavný hrad spojený s Jamesem Bondem, svezl se dopravou, která u nás nemá obdoby, a uctil oběti jedné z nejtragičtějších událostí světových dějin. V článku se podíváme na to nejzajímavější z jeho cesty, která ukazuje, jak hluboké může být spojení mezi Českem a Zemí vycházejícího slunce.

Slavný hrad s filmovou minulostí

Jedním z vrcholů prezidentské návštěvy se stala cesta na hrad Himedži, který patří k nejznámějším historickým památkám Japonska. Místo, jež si zahrálo i ve filmu o Jamesi Bondovi, okouzlilo Petra Pavla nejen svou architekturou, ale i kulturním významem. Při této příležitosti podepsali zástupci Pražského hradu memorandum o spolupráci s japonskými partnery. Starosta města Himedži Hidejasu Kijomoto pak ocenil nejen historický význam obou hradů, ale také postoj České republiky vůči ukrajinským uprchlíkům.

Symbolické spojení dvou kultur

Kijomoto ve svém projevu uvedl: „Mám za to, že právě za současné nejisté a nestabilní mezinárodní situace dojde díky uzavření partnerství mezi oběma našimi hrady, které jsou symboly mírové jedinečnosti, svobody a demokracie, k rozšíření rozmanité výměny v široké škále oblastí, jako jsou kultura, umění, průmysl, cestovní ruch či vzdělávání.“ Spolupráce tak dostává silný kulturní a společenský přesah.

Pavel vyzdvihl význam příběhů a tradic

Reklama

Prezident Pavel nezůstal pozadu a vyjádřil, že „Česko a Japonsko sdílejí úctu ke kulturním hodnotám, lásku k řemeslu i k příběhům, které se nesou staletími. A právě hrady, tak odlišné a přitom v mnohém příbuzné, tyto příběhy vyprávějí s mimořádnou silou.“ Tím zdůraznil nejen kulturní blízkost obou zemí, ale i schopnost historických staveb symbolizovat hlubší myšlenky, jako jsou svoboda a demokracie.

Hirošima jako místo tiché vzpomínky

Dalším zásadním bodem návštěvy byla zastávka v Hirošimě. Petr Pavel zde uctil památku obětí atomového výbuchu a navštívil i slavný Atomový dóm, který navrhl český architekt Jan Letzel. Tento moment byl nejen silně emotivní, ale i symbolický. Český prezident se poklonil tragickým dějinám a zároveň připomněl českou stopu na tomto památném místě.

Technologický zázrak, který Česko jen sleduje z dálky

Pavel se v rámci své cesty svezl také legendárním rychlovlakem Šinkansen, který dokáže dosáhnout rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Tento typ dopravy je pro mnohé země běžný. Pro Českou republiku však stále nedostižný sen. Zatímco v Japonsku se lidé přesouvají mezi městy bleskovou rychlostí, v Česku se podobné řešení nejeví jako reálné ani v dohledné budoucnosti.

Podpora kultury i obchodu

Prezidentova návštěva Japonska však nebyla pouze o symbolice a emocích. V plánu měl také zahájení Českého národního dne v rámci světové výstavy v Ósace. Akce, která trvá od dubna do října, má představit českou kulturu, technologii i inovace. Tím se otvírá prostor pro nové kontakty, obchodní příležitosti i hlubší spolupráci mezi oběma zeměmi.

Setkání s císařem a akademické vystoupení

Na závěr návštěvy se Petr Pavel přesunul do Tokia, kde se setkal s japonským císařem Naruhitem i premiérem Išibou. Také ho čeká přednáška na Tokijské univerzitě, kde bude mít příležitost oslovit akademickou obec a představit české postoje a hodnoty v oblasti mezinárodní politiky, bezpečnosti a partnerství.

Společné fórum pro budoucnost

Společně s japonským ministrem obrany zahájí Petr Pavel česko-japonské obchodní fórum, které má za cíl prohloubit hospodářské vztahy a otevřít nové možnosti spolupráce. Tato iniciativa ukazuje, že návštěva nebyla jen ceremoniální záležitostí, ale konkrétním krokem k posílení vztahů a rozšíření kontaktů napříč mnoha obory.

Zdroj: Super.cz

Reklama