Psi, kteří jsou šťastní, když odcházíte, mohou dělat obrovské množství hluku a snaží se vám dát najevo, jak se cítí. A nezáleží přitom na tom, zda jsou smutní, osamělí, úzkostní nebo znudění. Naši chlupatí přátelé mohou plakat, výt, štěkat i kňučet. Není zcela jasné, proč někteří psi trpí separační úzkostí a jiní ne. Ale v případě pitbulla Blue King je zcela zřejmé, co cítí.
Jeho bývalí majitelé se přestěhovali a nemohli si ho vzít s sebou. Rozhodli se ho proto umístit do útulku v Kalifornii. Útulek Carson Shelter je znám jako zařízení s vysokou úrovní zabíjení v případě, že nejsou zvířata adoptována. V takovém případě provedou eutanázii, čímž se vytvoří místo pro další opuštěné jedince.
Téměř jistá smrt
Blue čelil této hrozné a velmi reálné možnosti. V chovatelské stanici začal kňučet a neustále se ozýval ze své klece. Rozhodně měl těžké období a upadl do hluboké deprese. Když se Blue dostal do útulku, nemohl pochopit, proč ho tam jeho rodina nechala úplně samotného. Chtěl být zpátky s nimi. Vyjádřil to tak, jak by to udělala většina psů – výkřiky v naději, že se jeho majitelé vrátí a vezmou ho domů.
To, jak psi myslí a cítí, se stalo předmětem pro vědecký výzkum, přičemž studie potvrdily, že psi sdílejí s lidskými pocity bolesti, smutku nebo dokonce deprese. Rozumí také lidské řeči a jejímu významu a navíc vytváří hluboké láskyplné vztahy se dalšími zvířaty, pány a paničkami. Po pár dnech v útulku si Blue uvědomil, že majitelé nepřijdou. Sedl si do kouta boudy a začal plakat. Byl zdrcen.
Zaměstnanci se rozhodli pro změnu
Místní dobrovolníci si všimli, jak je Blue nešťastný a pokusili se ho utěšit. Zkoušeli pamlsky i procházky, mazlení a povídali si s ním. Nic ale nezabralo. Nakonec si někteří členové personálu všimli, že Blue tečou po čumáku slzy. Natočili video pitbulla se zlomeným srdcem a nahráli jej na Facebook v naději, že mu tak rychle najdou nového pána. O pár dní později je jím stala milovnice zvířat Jennifer McKay.