[no_pagination]
Velká, chytrá a s maximálně ostrým obrazem. Tak by se dala charakterizovat současná televize. Na základě jakých parametrů ale vybrat tu pravou? Poradíme vám!

Bez televize se v současné době neobejde téměř žádná domácnost. V mnoha jich najdeme několik. V obýváku, ložnici, dětském pokoji a mnohdy i v kuchyni a koupelně. Jsou lidé, kteří televizor vnímají jako společníka. Mluvené slovo, aniž by do hloubky vnímali jeho obsah, jim pomáhá v soustředění.

Jakou uhlopříčku?

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru je uhlopříčka TV, tedy její velikost. Tu vybírejte s přihlédnutím jednak k rozměrům místnosti, v níž se televizor bude nacházet, ale také ke vzdálenosti, z níž ji budete sledovat. V této souvislosti doporučujeme vycházet z tabulek, které mají renomovaní prodejci a výrobci k dispozici na svých stránkách. Obecně se dá říci, že optimální vzdálenost odpovídá zhruba trojnásobku velikosti uhlopříčky.

HD ready, Full HD, nebo Ultra HD?

Dalším důležitým parametrem je rozlišení televizní obrazovky, které se podobně jako u fotografií udává v pixelech. Čím více pixelů daný televizor má, tím lepší obraz zprostředkovává. Rozlišení obrazovky a s ním související kvalita obrazu však úzce souvisí s výše zmíněnou velikostí uhlopříčky. Čím větší televize, tím vyšším rozlišením by měla disponovat. Zatímco malé televizory si vystačí s rozlišením HD ready, pro televizory s uhlopříčkou okolo 80 cm je vhodné full HD a pro televizory s uhlopříčkou nad 100 cm je ideální Ultra HD.

OLED nebo QLED?

Na trhu se setkáváme s televizemi s různými označeními televizních panelů (LCD, LED, HDR, OLED, QLED), v nichž se řada uživatelů ztrácí. Ta nás v podstatě informují o kvalitě obrazu jako takového (jasu a kontrastu), ale i spotřebě daného televizoru. Nejlepší kvalitu obrazu v každém případě v současné době zprostředkovávají OLED panely. Absolutní špičkou v současné době však je QLED Samsung TV s panelem podsvíceným LED diodami.

Zaměřeno na chytré televize

Pokud svou televizi budete chtít připojit na internet, zaměřte svou pozornost na smart televize. Ty jsou takovými většími tablety. Umožňují připojení k internetu i stahování různých aplikací. Vybrané modely dokážou sdílet data s mobilním telefonem, tabletem i stolním počítačem.

Není toho zrovna málo, nač se při výběru televize zaměřit, že? Neváhejte proto svůj výběr konzultovat s odborníkem z renomovaného kamenného obchodu či e-shopu.

Sdílejte článek