Do plastového květináče jsem si udělala díry a postupovala jsem podle návodu! Vyrobila jsem ten nejkrásnější květinový koš s Petuniemi široko daleko!

Závěsné koše nebo květináče obsypané listy a květy jsou na jaře jednou z nejkrásnějších věcí, jaké můžete obdivovat na terasách, balkonech či v altáncích domů. Jak však dosáhnout, aby byl závěsný květináč plný, a aby se z něj stala zelená koule obsypaná květinami? Je to velmi jednoduché a vyrobit si to dokáže i úplný začátečník.

[hana-code-insert name=’google‘ /]

Čtěte také: Kuřecí prsa jsem nejprve nakrájela a zalila je smetanou s vajíčky. Vznikl ten nejlepší a nejrychlejší recept na jednoduchý oběd či večeři!

Květinové koše fungují na podobném principu jako provensálské květináče na bylinky. V takových květináčích nezasazujete květiny pouze navrch, ale mají speciálně vytvořené otvory, přičemž z každého z nich vykukuje jiná bylinka, a tak když rostliny povyrostou, květináč je nádherně zelený a vizuálně vypadá doslova obrostlý rostlinstvem. Na takové bázi si můžete vytvořit nádherný koš s petúniemi, převislými muškáty, fuchsiemi či jinými jarními balkónovými květinami.

Jak na to?

Na koš obsypaný květinami budete potřebovat několik základních věcí.

  • Sazeničky květů – nejlepší jsou petúnie, pro jejich nenáročnost a rychlý růst
  • plastový květináč
  • nůž
  • půdu
  • drát – pouze v případě, že neseženete plastový květináč s otvory a závěsným systémem

V první řadě je důležité vědět, že v některých zahrádkářství najdete i „děravé“ plastové květináče už hotové. Tehdy k nim většinou bývá přidán už i závěsný systém ze stejného materiálu. Pokud jste takový květináč nesehnali, nezoufejte. Vyrobíte si ho doma sami.

Vezměte si plastový květináč a po celém jeho obvodu vyřízněte ostrým nožíkem kulaté otvory velké asi jako větší čajová lžička. Pokud máte větší sazenice, řiďte se samozřejmě jejich velikostí, jinak byste je přes díry později nemohli prostrčit.

Při velikosti a množství vyřezaných otvorů se inspirujte obrázky a pracujte i podle velikosti Vašeho květináče. Otvorů nesmí být mnoho a musí být od sebe dostatečně vzdáleny, jinak by se mohlo stát, že se půda bude sypat všemi směry. Otvory vyřezávajte v jednotné linii. Například vyřízněte na celé ploše květináče tři řádky po čtyřech otvorech. Od dna květináče nechte alespoň 10-15 cm, než vyříznete první otvor. Pokud jste s otvory hotovi, nasypte na dno květináče substrát vhodný pro ten typ květu, který jste se rozhodli nasadit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]

Substrát nasypte jen potud, pokud je první linie otvorů. Nyní do otvorů opatrně vložte sazenice. Vkládejte je z vnější strany květináče, tedy tak, aby přes díru procházeli kořínky, ne samotná rostlina i s listy. Mohly by se tím značně poškodit. Kořínky všech rostlin táhněte směrem do středu, kde se vlivem růstu po pár dnech spojí a zapletou, čímž si zajistí pevnou udržitelnost i v případě, že budou těžké a obsypané květy.

Kořínky do půdy dobře zatlačte, aby se pod vlivem zálivky vody neuvolnily. Pokud jste zasadili petúnie do všech otvorů, pak můžete květy velmi jemně polít vodou, ne však mnoho.

Květináč zasypte půdou po další linii otvorů. Potom opakujte postup jako při prvním sázení, kořínky táhněte do středu květináče, aby se navzájem spojily a potom mírně zalijte vodou.

Vrstvení opakujte, dokud nedojdete navrch květináče, kde nechte od hrany asi 5-10 cm volných. Na vrch půdy zasaďte poslední sazenice a zalijte mírně vodou.

Pokud máte ke květináči i závěsný systém, pak jste hotovi. Pokud ne, vyrobte si ho z pevnějšího drátu, který protáhněte nejvrchnější linii otvorů mezi květinami a nahoře spojte a dobře zajistěte před jejich rozpletením.

Na závěr květináč už jen zavěste a čekejte, jak budou kvítky růst.

Po pár dnech bude Váš květinový koš zelenější …

A po dalších ještě zelenější ….

Až nakonec bude vypadat jako z pohádky!