Plísně v květináčích se zbavíte pomocí jednoduchých tipů

Pokud pěstujete květiny, určitě už jste se někdy setkali s tím, že zemina v květináči byla pokrytá bílou plísní. To může být nejen estetický problém, ale ohrožovat i zdravý růst květiny. Tomuto problému se lze vyhnout umístěním jednoho z doporučených materiálů do květináče a vytvořit tak rostlině prostředí, které nebude podporovat vznik plísní.

Mírnou plíseň odstraňte lopatkou

Plíseň se může objevit jak v hlíně, tak i na listech rostliny, kde už ale mívá černou barvu. Problém byste měli začít řešit okamžitě, a to pro úspěšnou záchranu rostliny i pro to, že výpary z půdy se dostávají do ovzduší. Plíseň se obvykle objevuje, pokud je hlína až příliš vlhká. Vyskytuje se zejména přes zimu a na podzim nebo při přesazování rostlin.

Pokud se plíseň nachází jen na povrchu zeminy, lze ji odstranit malou lopatkou. Rostlinu pak několik dní nezalévejte, dokud zcela nevyschne. Pokud už se plíseň rozšířila, bude nutné rostlinu přesadit. Můžete také vyzkoušet posypat hlínu mletou skořicí, která účinkuje jako fungicid a zabraňuje dalšímu rozšíření plísně. Vyplatí se ale také věnovat se prevenci vzniku plísně mulčováním.

Čtěte také: Jak posílit zdraví svých orchidejí netradičním trikem?

Mulčování je velmi prospěšné

Mulčování půdy neslouží jen jako dekorace. Chrání totiž před plevelem a udržuje optimální vlhkost po delší dobu. Také obtěžující mušky se budou rostlinám vyhýbat. Mulčovací prostředek stačí nasypat přímo ke květině do květináče. Nepotřebujete speciální prostředky ze zahradnictví, poslouží vám třeba i obyčejné skořápky z vlašských ořechů, které na půdu rozmístíte.

Ořechové skořápky nemusíte nijak drtit na menší kusy. Do květináče je vložte vypouklou stranou směrem nahoru a rozmístěte po co největší ploše zeminy. Voda bude po skořápkách stékat do země a zároveň květiny ochrání před hnilobou a plísní. Navíc květináče hezky ozdobí.

Malé kamínky i expandovaná hlína

Dalším skvělým prostředkem jsou malé, drobné kamínky. Podmínkou je, aby byly dokonale čisté a bez cizích látek. Před použitím je proto důkladně umyjte a usušte. Vrstva kamínků by měla být v květináči vysoká asi jeden až dva centimetry, podle velikosti rostliny.

Expandovaná hlína, která se získává z břidlicových hornin, se obvykle používá jako izolace. Prospět ale může i rostlinám. Její porézní povrch totiž absorbuje vlhkost a postupně ji rostlinám předává. Navíc je na povrchu zeminy velmi dekorativní. Měli byste ji aplikovat také do spodní části hlíny, aby mohla naplno prospívat.

Vermikulit a perlit seženete v zahrádkářství

Jako přísada do substrátů se často používají vermikulit a perlit. Mohou být ale použité i k zakrytí povrchu půdy v květináčích. Vermikulit vypadá jako zlatý písek, perlit naopak vytváří krásné bílé struktury. Díky tomu se dají skvěle kombinovat a dobře budou vypadat zejména v bílých květináčích. Tloušťka perlitu nebo vermikulitu by neměla přesáhnout dva centimetry. Jakmile je začnete používat, nezapomeňte dopřávat rostlinám pravidelnou zálivku, porézní struktura směsi bude absorbovat přebytečnou vlhkost.