Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček opět rozpoutal veřejnou debatu svým výrokem o tom, že Česko čekají nejdražší Velikonoce v historii. V následujících řádcích se podíváme, co na jeho slova říkají fakta, proč vyvolal mezi lidmi vlnu nevole a jak si skutečně stojí ceny základních velikonočních potravin. Ukážeme, proč se jeho dramatické varování míjí s realitou a jak se podobné výkřiky stávají součástí předvolební hry.
Burcování veřejnosti
Karel Havlíček se opět předvedl jako mistr dramatických prohlášení. Tentokrát si vzal na paškál velikonoční nákupy a obvinil současnou vládu z ekonomického úpadku, který prý způsobí, že letošní svátky budou nejdražší v dějinách Česka. Svůj výrok doplnil i politickou narážkou na minulou kampaň: „Pamětníkům, kteří si vybavují Fialovu kampaň Babišova drahota z roku 2021, dnes nezbývá než zamáčknout slzu v oku. Čekají nás nejdražší Velikonoce v historii.“ Problém je ale v tom, že realita říká něco úplně jiného.
Letáky mluví jasně
Zatímco Havlíček burcoval veřejnost, mnozí si neváhali ověřit jeho tvrzení pomocí jednoduchého pohledu do aktuálních slevových letáků. A právě zde narazila jeho slova na tvrdou realitu. Například vejce, tradiční velikonoční symbol, lze v jednom z velkých řetězců koupit za 99 korun za 30 kusů, což zdaleka neodpovídá představě o cenovém šílenství. Máslo? K dostání za 39,90 korun za 250 gramů. A polotučné mléko vyjde jen na 10,90 korun za litr. Žádná cenová apokalypsa se tedy nekoná.
Sociální sítě nemilosrdně reagují
Havlíčkův výrok nenechal veřejnost chladnou. Na sociálních sítích se okamžitě rozjela vlna kritiky, výsměchu i sarkasmu. Mnoho uživatelů mu připomnělo, že manipulace s čísly a dramatické výkřiky nejsou řešením. Někteří mu přímo vzkázali, aby si nejdříve udělal malý průzkum v obchodech, než začne šířit paniku. Lidé rychle poukázali na to, že kdo chce, dokáže letos nakoupit rozumně a bez dramat.
Stačí trochu přemýšlet
Základní potraviny se dají pořídit v přijatelné cenové relaci, pokud člověk použije selský rozum a nezapomene srovnávat nabídky. V současnosti je naprosto běžné, že obchody nabízejí velikonoční sortiment v akcích, na které se dá spolehnout. Není potřeba být odborníkem na ekonomii, aby si každý uvědomil, že Havlíčkova slova jsou přinejmenším přehnaná.
Politická taktika
Zkušenější pozorovatelé politické scény si rychle všimli, že za Havlíčkovým výrokem se neskrývá jen starost o peněženky občanů. S blížícími se volbami se stále častěji objevují výstřelky, které mají jediný cíl – získat pozornost voličů a vzbudit rozruch. Bohužel se ale místo faktů častěji používají emoce, polopravdy a někdy i otevřené lži. A právě to se stává nebezpečným trendem v české politice.
Kdo šíří paniku
Burcování národa bez ověření faktů je nebezpečné nejen kvůli možné hysterii, ale i proto, že podkopává důvěru veřejnosti v politiky a média. Když někdo tvrdí, že „nás čekají nejdražší Velikonoce“, a přitom realita mluví jinak, působí to jako záměrné matení. Ve výsledku se pak lidé cítí podvedeni a o to víc ztrácejí zájem o veřejné dění.
Lidé si umí poradit
Češi už dávno vědí, jak na sváteční nákupy vyzrát. Umí si porovnat nabídky, nakoupit ve slevách a připravit si velikonoční stůl bez toho, aby jim zbyly jen drobné v peněžence. Letos navíc situace v obchodech opravdu nepřipomíná ekonomickou krizi, ale spíš běžné jarní slevy, na které jsou zákazníci zvyklí. Vajíčka, pomazánky, mazance i máslo seženou bez větších problémů a bez zbytečných výdajů.
Co z toho plyne
Celá situace kolem výroků Karla Havlíčka ukazuje, jak snadno se dá vyvolat panika – a jak rychle může být odhalena. Lidé dnes mají přístup k informacím a umí si je ověřit. A když narazí na politickou manipulaci, nebojí se ozvat. Velikonoce 2025 tak nebudou nejdražší v historii. Budou takové, jaké si je sami uděláme – a bez strašení politiků to půjde mnohem lépe.
Zdroj: Super.cz