Podle nové studie se počet úmrtí na rakovinu zvýší o 93%. Jaké jsou důvody k tomuto trendu? Jak tomu předejít?

Podle nedávné studie zveřejněné v prestižním onkologickém časopise Cancer, nás v následujících 30 letech čeká u mužské populace alarmující nárůst v počtu případů a úmrtí na rakovinu. Odborníci varují, že pokud nenastane zásadní zlepšení v oblasti prevence a léčby, může počet úmrtí na toto onemocnění vzrůst až o 93 procent. Jaké jsou hlavní příčiny tohoto znepokojivého trendu a co by mohlo situaci zvrátit?

Reklama

Znepokojivá prognóza pro rok 2050

Australští vědci, kteří se podíleli na této rozsáhlé mezinárodní studii, analyzovali data o 30 různých typech rakoviny ve 185 zemích světa pro rok 2022. Na základě těchto poznatků vytvořili alarmující prognózu pro rok 2050. Dle jejich zjištění by měl počet nových případů rakoviny u mužů celosvětově vzrůst o 84 procent, z 10,3 milionu v roce 2022 na 19 milionů v roce 2050. Ještě znepokojivější jsou data týkající se úmrtnosti. Ta by měla vzrůst o impozantních 93 procent, z 5,4 milionu v roce 2022 na 10,5 milionu v roce 2050.

Nejvíce ohrožení jsou muži nad 65 let

Zvláště alarmující je předpověď, že nejvíce zasaženou skupinou budou muži starší 65 let. U těch se předpokládá nárůst úmrtnosti až o 113 procent. Vědci ve své studii uvádějí, že tato nepříznivá situace bude pravděpodobně ještě horší v zemích s nižšími příjmy a střední délkou života. Zatímco v Evropě se očekává „pouze“ poloviční nárůst, v Africe a na Blízkém východě by to mělo být až 2,5násobné zvýšení.

Hlavní rizikové faktory

Co stojí za tímto alarmujícím trendem? Odborníci shodně upozorňují, že muži jsou obecně více náchylní k rizikovému chování, jako je kouření a konzumace alkoholu, což jsou zásadní faktory zvyšující pravděpodobnost vzniku rakoviny. Navíc jsou muži častěji vystavení karcinogenům na pracovišti a mají horší přístup ke screeningovým programům, které by mohly onemocnění odhalit včas.

Reklama

Nejčastější typy rakoviny u mužů

I přes tento znepokojující vývoj se předpokládá, že i v roce 2050 bude nejčastěji diagnostikovaným typem rakoviny u mužů karcinom plic. Vedle toho by se však měla výrazně zvýšit incidence rakoviny prostaty. Obě tato onemocnění patří mezi nejagresivnější formy rakoviny a vyžadují včasnou diagnostiku a komplexní léčbu.

Jak lze nepříznivý trend zvrátit?

Odborníci navrhují několik klíčových opatření, která by mohla pomoci zvrátit toto alarmující směřování. Zásadní roli by sehrál lepší přístup ke zdravotní péči a prevenci, včetně rozšíření screeningových programů a všeobecného zdravotního pojištění. Dalším klíčovým faktorem by bylo zlepšení infrastruktury a dostupnosti kvalifikovaného zdravotnického personálu, zejména v zemích s nižšími příjmy.

Stárnutí populace a další rizikové faktory

Podle zprávy Americké onkologické společnosti jsou hlavními faktory ovlivňujícími „světovou zátěž rakovinou“ růst a stárnutí populace. Předpokládá se, že do roku 2050 vzroste počet lidí na Zemi z 8 na 9,7 miliardy.

Důsledky pandemie COVID-19

Pandemie COVID-19 měla bohužel negativní dopad i na prevenci a léčbu rakoviny. Mnoho screeningových programů bylo dočasně pozastaveno a pacienti se obávali vyhledávat lékařskou péči. To pravděpodobně povede k pozdější diagnóze a horším výsledkům léčby. Odborníci proto volají po rychlém obnovení a posílení onkologické péče, aby se předešlo dalšímu zhoršení situace.

Inovace v onkologické péči

Pozitivní zprávou je, že v posledních letech dochází k významným pokrokům v oblasti onkologické péče. Nové léčebné metody, jako imunoterapie nebo cílená biologická léčba, zaznamenávají slibné výsledky. Zároveň se rozvíjejí technologie pro časnější záchyt onemocnění, například umělá inteligence pro analýzu snímků. Tyto inovace mohou sehrát klíčovou roli v boji proti alarmujícímu nárůstu případů a úmrtí na rakovinu u mužů.

Zdroj: Cnn.iprima.cz

Reklama