Podzimní zahrada: Jak přesadit pelargónie, aby zase krásně kvetly

Pelargónie jsou oblíbené květiny už několik století. V 17. století nesměly chybět v domě žádného šlechtice. Pelargónie byly do Evropy dovezeny z Jižní Afriky a šlechta si je velmi rychle oblíbila. V současné době se těšíme pohledem na krásně rozkvetlé květináče od jara do pozdního podzimu. Pokud ale chcete, aby vám stejně krásně kvetly i příští rok, musíte jim právě teď věnovat dostatečnou pozornost a péči. Připravili jsme pro vás stručný přehled, abyste na nic podstatného nezapomněli.

Pelargónie v květináči není jen pro okrasu

Hlavní důvody pro pěstování pelargónií jsou hlavně estetické. Je na ně radost pohledět. Dodávají místnosti specifickou, útulnou atmosféru a vracejí nás ve vzpomínkách na venkov k babičce. Málokdo ale ví, že se používají k dezinfekci ran. V minulosti se také věřilo, že dodávají domu pokoj a pohodu, a to není náhoda. Pelargónie totiž obsahují éterické oleje:

  • Ty mají uklidňující účinek
  • Pomáhají odbourat bolest hlavy

Aby toho nebylo málo, Pelargónie také účinně odpuzuje nejrůznější hmyz. Proto se velmi často vysazuji k jiným rostlinám, aby je ochránily před nájezdem mšic. Pokud stojí v okně, odpuzují další škůdce. V bytě jich pak je podstatně méně.

Čtěte také: Máte ráda luxus? Pořiďte si kvalitní povlečení se skvělým designem!

Příprava na zimu začíná v září

V září byste měli květinu přesadit do květináče a schovat dovnitř. Květinu je také nutné prořezat. Pokud květinu neprořežete, její stonky moc vyrostou a bude mít méně květů a bude také více náchylná k nejrůznějším chorobám.

Před přesazením je nutné pelargónie pořádně zalít. Počkejte ale až se voda důkladně vstřebá do hlíny. Pak můžete pelargónie opatrně vyklepnout z květináče včetně kořenů, které budou obaleny hlínou. Přebytečnou hlínu setřeste a přesaďte do připraveného květináče.

Ostříhejte všechny suché listy a květy. Pokud chcete mít napřesrok nádhernou květinu plnou květů, ostříhejte ji o půlku její délky a máte hotovo!

Než květinu přemístíte do bytu, nechte ji nejprve pár dní na balkoně, aby si zvykla na změnu teplot.