Pokojové květiny jsem zalila tímto domácím roztokem z kyseliny citrónové. To, co se stalo potom, mi vyrazilo dech!

Podobně jako ocet či soda bikarbona, i kyselina citronová se může pyšnit univerzálními čisticími vlastnostmi. Vyčistíte s ní celou škálu předmětů a kromě toho poslouží i v kuchyni, či dokonce v některých druzích domácí kosmetiky. Jako všechno, ani kyselina citronová není však všemocná.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Odstraňuje kámen

Nejčastěji ji používáme na odstraňování vodního kamene. V tomto směru dosahuje ještě lepších výsledků než neředěný ocet. Stačí když do konvice nasypete 30-50 g kyseliny a zalijete ji přiměřeně vodou. Pak ji nechte přejít varem a několikrát propláchněte. Konvice bude jako nová.

Podobně je to i s čištěním žehličky. V každé se dříve či později začne tvořit vodní kámen, který Vám na oblečení bude zanechávat stopy v podobě bílých šmouh, písku, nebo dokonce celých drobných kamínků. Připravte si roztok z 250 ml čisté vody a 25 g kyseliny citrónové a nalijte ho do nádrže na vodu. Nastavte maximální výkon žehličky a několikrát stiskněte odpařovač. Když se kyselinový roztok dostane do trubiček kudy uniká pára, pročistí se a vodní kámen se rozpustí.

Čtěte také: Už jste o tom slyšeli? Báječné a křupavé okurky bez dlouhého zavařování. Do čeho je dát a jaký je recept na samotný lák? Zapomeňte na složitosti, když to jde jednoduše. A jak přesně?

Stříbro nepoškodí

Mnoho lidí se o stříbro a stříbrné příbory bojí, proto je raději čistí pracně speciálními vatičkami. Nemusíte se však bát ničeho, kyselina citronová je naprosto bezpečný prostředek. V 1 litru vody nechte rozpustit 30 g kyseliny citrónové a převařte. Namočte do lavoru s roztokem všechen příbor, nebo předměty, nechte několik minut působit a poté opláchněte pod tekoucí vodou.

Strašák jménem pračka

Znečištěná pračka si většinou svůj hněv na naši nedůsledné péči vybije na prádle. Proto bychom její čištění neměli odkládat, natož podceňovat. Odneseme si to totiž jen my. V tom lepším případě pouze na špinavé prádle, v tom horším na pokažené pračce a s tím jsou vždy spojené pořádné investici. Pokud nechcete vysolit balík peněz za zkaženou pračku, nasypte 150 g kyseliny citrónové do nádržky na prací prášek, nastavte teplotu mezi 95-100°C a pračku spusťte na běžný program, případně čistící program. Některé novější pračky ho už mají naprogramovaný. Nedělejte to však častěji než jednou za 8 měsíců.

[hana-code-insert name=’google‘ /]Nerezové neštěstí

Nerezové dřezy a doplňky do kuchyně jsou sice moderní, ale co se týče údržby jsou i poměrně nevděčné. Podobně jako i smaltované vany a to zejména ty, které již mají nějaký ten rok za sebou. Vyčistěte toto všechno univerzálním prostředkem, který si vyrobíte ze 100 g kyseliny citronové a 250 ml octa. Houbičkou pak povrchy vyčistěte, počkejte 5 minut a opláchněte čistou vodou. Zdravé a čisté!

Neuvěřitelné výsledky

Kyselina citronová se používá dokonce i jako doplněk výživy pro květiny, které potřebují kyselejší půdy. Připravte si roztok z ½ čajové lžičky kyseliny citrónové a litru vody a květiny pravidelně zalévejte. Uvidíte, jak se jim začne dařit.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Na co všechno používáte kyselinu citrónovou Vy?