Pokud jíte banány a všimli jste si na nich bílých „vláken“, pak si toto přečtěte: Většina čechů o jejich benefitech vůbec netuší a jen je odlupuje

Milujete banány a vždycky jste tápali nad tím, k čemu jsou ta bílá vlákna, která na Vás pokaždé, když loupete banán, vykukují? Tak čtěte dál a dozvíte se to.

Zdroj mnoha vitamínů a minerálů

Banány milují téměř všichni po celém světe a díky své jedinečné a sladké chuti je jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce vůbec. Obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, například:

  • Vitamín B1, B2, B6, C a E
  • Kyselinu listovou
  • Hořčík, železo a draslík

Kvůli těmto živinám jsou velmi často doporučovány těhotným ženám, ale také nemocným lidem, kteří se potýkají se srdeční arytmií či anginou pectoris.

Čtěte také: Nevděčná manželka prince Harryho: Chci sídlo jako má Kate!

Co jsou ta bílá vlákna

Určitě jste si někdy při jejich konzumaci všimli výrazných bílých vláken. Tato vlákna se nazývají floémy neboli sekundární kůže. Díky nim probíhá na banánech fotosyntéza. Poskytují tedy banánům živiny a vitamíny, které potřebují, aby mohly rychle růst a zrát. Vlastně je to něco podobného, jako je u lidí, či zvířat cévní soustava.

Vlákna jsou zcela neškodná, proto je nemusíte pokaždé hned vyhazovat. Jejich chuť sice není tak výrazná, ale můžete je klidně sníst, protože jsou stejně výživná jako sám banán. Obsahují také vitamín A a B6 a pro lidské tělo velmi potřebný draslík. Dokonce mají více vlákniny, než samotná dužina. Takže si je klidně příště přidejte do své oblíbené ranní kaše nebo do smoothie. Také podle nich rychle poznáte zralost banánu. Pokud se vlákna u banánu drží a samy neodpadávají, tak pravděpodobně ještě banán dostatečně nedozrál, pokud však slupku oloupete a bílá vlákna na Vás doslova vypadnou, je nejvyšší čas pro jeho konzumaci.

Pokud bychom chtěli spotřebovat celý banán, můžeme využít také jeho slupku, která je skvělá pro spoustu věcí. Díky obsaženým polysacharidům rychle napomáhá ke zmírnění projevů při zarudnutí kůže či svědění. V domácnosti ji můžeme použít také jako hnojivo pro naše kytky nebo pro pěstování domácí zeleniny. Slupka totiž obsahuje velké množství fosforu a draslíku, které zapříčiňují rychlejší růst a bohaté kvetení rostlin.

Tak co, rozmyslíte si příště, než nějakou část banánu vyhodíte?