David Hampl
28 května, 2019

Před několika dny se slovenská policie, konkrétně okresní ředitelství v Trenčíně, obrátila na občany s prosbou o pomoc při pátrání po malém chlapci jménem Vratislav Václaviak. Již od počátku byl hlavním podezřelým ze zmizení dítěte jeho otec, což se teď potvrdilo.

Výlet do zoo

Matka dovolila jeho biologickému otci, se kterým již nežije, aby vzal malého Vráťu na výlet do zoologické zahrady v Bojnicích, otec chlapce odvezl, ale matce následně v domluveném čase nevrátil. Otec měl malého chlapce půjčeného od matky na dobu dvou hodin, ale po jejich uplynutí jen matce napsal zprávu, že jí dítě již nevrátí a že s ním hodlá odjet pryč z území Slovenské republiky, pravděpodobně do Polska či České republiky. Matka, které byl syn svěřen o výslovné péče, celou situaci pak nahlásila na policii jako únos.

Matka podala na policii i podrobný popis dítěte. Chlapec měl být asi 100 centimetrů vysoký a mít krátké světlé hnědé vlasy a modré oči. Oblečený byl do šedých kalhot, modré košile a kšiltovky, na zádech měl malý batůžek s teplákovou soupravou. Začalo tedy pátrání a chlapec byl brzy vypátrán v bytě jeho otce v Prievidzi.

Únoscem byl otec

Malý chlapec byl naštěstí zcela v pořádku a následně byl převezen zpět k matce. Jeho otec by naopak předveden na odbor kriminální policie v Prievidzi k podání vysvětlení. Zdá se tedy, že celý případ je jen dalším smutným příkladem toho, když si rodiče řeší své spory přes děti. Bohužel v poslední době podobných „únosů“, tedy kdy únoscem je jeden z rodičů, který se nechce vzdát svého dítěte ve prospěch bývalého partnera, přibývá. Celá situace může být ještě komplikovanější, pokud je například jeden z rodičů cizinec a rozhodne se i s dítětem opustit zemi, kde dítě do té doby žilo. V tomto případě se doporučuje řídit Úmluvou o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí.

Sdílejte článek