Pompézní oslava narozenin Krále Karla III.. Zúčastnila se i Kate! Princ Harry se svou rodinou nedorazil!

Oslavy oficiálních narozenin krále Karla III. v Anglii dne 15. června 2023 byly plné dramatických momentů a překvapení. Přestože se jednalo o zcela zásadní událost, při které se celá země zastavila, aby vzdala hold svému panovníkovi, program oslav nebyl zcela bez komplikací. Od statečných bojovníků s rakovinou v královské rodině po nečekané zádrhele v průběhu slavností, toto byly bezesporu nejsilnější okamžiky tohoto dne.

Statečná Kate a její boj s rakovinou

Jedním z nejdojímavějších momentů oslav bylo bezesporu příjezd princezny Kate (42). Tato milovaná členka královské rodiny se po dlouhé době vrátila do veřejného života, přestože teprve nedávno ukončila léčbu rakoviny. Její zářivý úsměv a elegantní bílý kostým s černobílou mašlí byly jasným symbolem naděje a odvahy. Kate statečně zvládla dlouhé hodiny cestování a pózování pro oficiální fotografie, čímž inspirovala celou zemi. Její otevřená komunikace o boji s touto zákeřnou nemocí navíc pomohla zvýšit zájem Britů o preventivní vyšetření.

Statečný Král Karel III.

Princezna Kate však nebyla jediným členem královské rodiny, který musel čelit zdravotním výzvám. Sám král Karel III. (75) se v minulosti potýkal s rakovinou prostaty, která mu zkomplikovala život. Přestože na něm nebylo téměř nic znát, kromě mírného úbytku váhy, jeho otevřenost ohledně této nemoci byla pro mnohé Brity povzbuzující. Viděli, že i nejvyšší představitel země dokáže statečně bojovat s touto zákeřnou chorobou.

Protestující i nadšení fanoušci

Oslavy samozřejmě neprobíhaly bez kontroverze. Mnoho Britů, kteří jsou odpůrci monarchie, využilo tuto příležitost k vyjádření svého nesouhlasu. Vyčítali královské rodině krvavou koloniální minulost, včetně obchodu s otroky a okrádání o kulturní dědictví. Jiní zase považují celou monarchii za zbytečnou přepjatou podívanou, hrazenou z daní poddaných. Naštěstí však převažovali nadšení fanoušci, kteří i přes nepřízeň počasí čekali hodiny, jen aby zachytili alespoň vteřinový záblesk tváří svých milovaných panovníků.

Zádrhele v Programu

Přestože členové královské rodiny mají dlouholetou praxi v účasti na podobných ceremoniích, letos se nevyhnuli několika nečekaným událostem. Jedním z nejzajímavějších momentů byl vzpurný kůň princezny Anny, kterému se ale statečná 73letá princezna nakonec dokázala ubránit. Další nečekanou situací byl překotný odjezd krále Karla III. z vojenské přehlídky o pouhých sedm minut dříve, což je v královských kruzích zcela neobvyklé. Příčinou však byla patrně prudká bouřka, která Londýn od rána sužovala.

Chybějící členové královské rodiny

Mezi další komplikace oslav patřilo i několik absentujících členů královské rodiny. Princ Harry (39) se slavností nezúčastnil, neboť byl zbavený svých pracovních funkcí a nedostal ani pozvání jako host. Smutné bylo, že tak král Karel III. přišel o možnost vidět na své narozeniny své vlastní vnuky, Archieho (5) a Lilibet (3). Podobně byl i princ Andrew (64) vyloučený z oficiálního programu kvůli svému zapletení do kauzy spojené s prostituováním nezletilých.

Překvapení s Narozeninami

Mnozí diváci byli jistě zmatení, když se oficiální narozeniny krále Karla III. konaly 15. června, ačkoliv jeho skutečné narozeniny jsou 14. listopadu. Vysvětlení je však prosté – již od 18. století se panovníci rozhodli slavit své narozeniny v příznivějších měsících, aby umožnili poddaným oslavy za lepšího počasí.

Zdroj: Blesk.cz