Poskytněte pračce dobrou péči a bude fungovat dlouhé roky

Ne, život bez pračky v dnešní uspěchané době jistě nepřipadá v úvahu. Nebo si život bez ní dokážete představit? Do práce, na nákup, naučit se s dětmi, a ještě prát v rukou veškeré oblečení? A že ho v létě není málo. S pračkou stačí vložit znečištěné oblečení do bubnu, zapnout ji a je vystaráno. Na druhou stranu je také potřeba, abyste se o vašeho moderního pomocníka starali, jinak nebude dlouhé roky fungovat. Opravář mi prozradil, že nejčastější příčinou poruchy pračky je vodní kámen na topném tělese. Zároveň mi doporučil, jak se takovému problému vyhnout. Tento postup dělejte alespoň jednou za tři měsíce a vaši pračku ochráníte.

Reklama

Jak na levné čištění pračky

Topné těleso dokáže ohřát vodu v pračce na vámi zvolenou teplotu. Pokud máte velmi tvrdou vodu nebo je vaše pračka silně znečištěná, selhání topného tělesa je velmi vysoké. Při každém dalším praní se těleso víc a víc zanáší, což nakonec povede k jeho úplnému nefungování.

Vyčistěte pračku i všechny součástky pomocí kyseliny citronové

Podle opraváře bude nejideálnější obyčejná kyselina citronová. Je ekologická, a navíc velmi levná. Pro pračku, která je na 5,5 kilogramů oblečení, použijte 100 až 120 gramů kyseliny citronové. Nasypte kyselinu do zásobníku na prací prášek a zapněte pračku na cyklus s 60 °C. Perte alespoň po dobu jedné hodiny, klidně i déle. Mimo ohřívače vyčistí kyselina i buben a samotný zásobník.

Vyčistěte pračku pomocí octu

Opět do dávkovače na prací prášek nalijte 200-250 mililitrů octu. Ocet velmi rychle rozpouští nečistoty a vodní kámen, ale při pravidelném použití může ohrozit pevnost gumového těsnění a gumových hadic. Doporučujeme ho používat jednou za tři měsíce, vícekrát ne. Mnoho profesionálů doporučuje, aby se pravidelně do pracího prášku přidávala kyselina citronová. Změkčuje vodu, ale také odstraní skvrny z oblečení a bílé tkaniny si získají jas a bělost.

Reklama

Filtr pračky

Ve spodní části pračky najdete filtr. Položte si na podlahu ručník a začněte filtr šroubovat. Nelekejte se, vyteče až jeden litr tekutiny, ale většinou je to méně. Vytáhněte filtr a vyčistěte veškeré nečistoty. Vezměte si starý zubní kartáček a mycí prostředek na nádobí, ale i klidně tekuté mýdlo a filtr vydrhněte. Poté vložte opět do pračky.

Zásobník pro prací prostředky

Zásobník vytáhněte z pračky a umístěte ho do kýblu. Poté nalijte teplou vodu a trochu bílého pracího prášku nebo jedlou sodu. Nechte v roztoku namočený několik hodin. Klidně ponechte i přes noc. Poté jen pomocí sprchy opláchněte a máte hotovo.

Gumové těsnění

Smíchejte jedlou sodu nebo peroxid vodíku s vodou v poměru jedna ku jedné. Sodu 1:2 a namočte do směsi tkaninu, ručník nebo jiný hadřík. Otřete celou gumu, veškeré záhyby a nerovnosti – buďte důslední. Pokud jsou nečistoty velmi silné, smíchejte více tekutiny, namočte textilii a hadřík umístěte do gumového těsnění, kde se shlukuje voda. Tam ponechte alespoň hodinu a poté utřete.

Reklama