Postavte se k zrcadlu, otevřete pusu a zjistěte, zda je máte. 90% lidí o tom ani neví, přitom jde o věc, kterou nesmíte ignorovat

Mandle, krční i nosní, mají v lidském těle velmi důležitou roli, jsou jednou z lymfatických uzlin, která je součástí našeho imunitního systému. Zjednodušeně se dá říci, že mandle jsou prvním místem, kde se škodlivé viry a bakterie, které přicházejí do organismu dutinou ústní či nosní, zachytávají. Působí tedy jako jakýsi filtr a zároveň protilátky a buňky v mandlích pomáhají tyto škodlivé látky zničit. Tím mají nezastupitelnou roli především v prevenci vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích. Problém nastává, pokud se na povrchu krčních mandlí začnou objevovat bílé tečky či jsou mandle jinak nepřirozeně zbarvené a bolí. Tato skutečnost naznačuje, že se v našem těle odehrává boj s nějakým virem. S mandlemi může ale souviset i jiný problém – tak zvané čepy.

Reklama

Co jsou to čepy na mandlích?

Pokud se cítíte jinak zdraví, ale přesto vás trápí silná bolest v krku, které se nemůžete za žádných okolností zbavit, a navíc vám zapáchá z úst, pravděpodobně máte na mandlích čepy, někdy se jim říká i mandlové kameny. Tyto čepy jsou vlastně zbytky hlenů, bakterií a mrtvých bílých krvinek, které se v prohlubních na mandlích nahromadily a vytvořily zde hrudkovité útvary.

Jak můžete poznat, že vás trápí čepy na mandlích?

Kromě již zmíněné bolesti v krku a zápachu z úst mezi další příznaky mandlových čepů patří potíže při polykání, máte pocit, že vám něco jako by uvízlo v krku, dále jsou mandle často oteklé a můžou vás trápit i citlivé uši. Čepy lze často vidět i pouhým okem. Stačí před zrcadlem otevřít ústa, vypláznout jazyk a posvítit si dovnitř. Pokud v zadní části krku vidíte bělavé shluky či hrudky, jedná se s největší pravděpodobností právě o čepy.

Podle nejnovějších statistik má čepy na mandlích každý čtvrtý člověk. Většinou jde o chronický zánět, který se kromě špatného dechu nijak neprojevuje. V horších případech mohou ale čepy souviset i s jinými onemocněními, a to nejen s angínou či spálou, ale například také s kapavkou. Vždy se proto vyplatí věnovat jim pozornost a navštívit lékaře. Ten vám pak po vyšetření doporučí nejvhodnější způsob, jak se čepů zbavit. Nemusí se vždy jednat pouze o antibiotika, ale účinné bývá také kloktání bylinek či odstranění čepů za pomoci vatové tyčinky namočené v dezinfekci. Důležitou roli v prevenci čepů na mandlích má i správná ústní hygiena.

Reklama