Používáte často brčka? Pak byste se nad tím měli zamyslet! Vůči jistým obyvatelům naší planety Země je to dosti bezohledné!

Každý den používáme a vyhazujeme do koše desítky, či dokonce stovky různých jednorázových předmětů. Mezi nimi se určitě nacházejí také plastová brčka, že? Zamysleli jste se už někdy nad tím, že každé takové brčko, které bylo někdy vyrobeno, existuje někde až dodnes?

[hana-code-insert name=’google‘ /]Samozřejmě, plastová brčka nepatří mezi nejobávanější odpad, který končí v oceánech, přesto představují určitou hrozbu. Proč?

Čtěte také: Pravděpodobně je máte doma i Vy! Přestaňte používat těchto 5 „jedů“!

Právě díky jejich malé velikosti a lehkosti se často stává, že se stanou součástí potravy mořských živočichů. Tak například v Americe se každý den použije přibližně 500 milionů plastových brček. Většinu z nich nelze recyklovat, proto se objevují na skládkách a často končí v řekách, mořích a oceánech. Spolu s miliony dalšími jednorázovými produkty tak vytvářejí obrovský skládkový odpad uprostřed Tichého oceánu.

Každoročně více než 100 000 mořských živočichů si musí zvykat na život mezi plasty. Podle předpovědí bude do roku 2050 v oceánu více plastu než mořských obyvatel. To je vskutku děsivé tvrzení! Naštěstí se všechno může zlepšit, pokud k tomu dopomůžete.

Zkuste sami schválně popřemýšlet, jak moc potřebujete brčka? Téměř vždy si umíme klidně poradit i bez nich. „Před 10 lety se plastová brčka nepoužívala úplně všude. Využívala se jen v barech. Dnes si objednáte obyčejnou chlazenou vodu a okamžitě si do ní vložíte brčko,“ říká Douglas Woodring, zakladatel aliance pro obnovu oceánů – skupina z Hongkongu, která čistí oceány od odpadu.

[hana-code-insert name=’google‘ /]S výjimkou lidí, kteří ze zdravotních důvodů musí konzumovat nápoje pomocí brčka, mají ostatní možnost pít nápoje s využitím vlastních úst. Pokud se už přece jen rozhodnete koupit si brčka, vyberte si ty, které jsou z jiného materiálu, než je plast (například bambusová, skleněná, či kovová). Kromě toho, že nebudete znečišťovat životní prostředí, ušetříte a klidně je můžete použít i několikrát po sobě.

Skvělou alternativou k plastovým brčkám jsou ty kompostovatelné, které se vyrábějí z pryskyřice získané z kukuřičného škrobu a nepoškozují životní prostředí.

[hana-code-insert name=’Dole‘ /]Pokud se neumíte obejít bez používání brček v restauracích, či v jiných veřejných podnicích, z hygienických důvodů noste s sebou brčko na opakovatelné použití.

Schválně, kolik plastových brček jste stihli použít Vy během svého života? Nemyslíte si, že jejich spotřeba zapříčiňuje smrt bezbranným živočichům podmořského světa? Není to dostatečný důvod pro to, abyste při nejbližší příležitosti řekli brčkům NE?

Děkujeme za přečtení a nezapomeňte sdílet :-)!