Používáte vatové tyčinky? Doporučujeme být na pozoru. Mohou způsobit více škody než užitku. V čem jsou tak nebezpečné a co se může ve vašem uchu dít během jejich používání? Lékaři varují!

Čistit si uši by měla být naprostá samozřejmost. Díky tomu se z ucha eliminují nečistoty, které by mohly způsobovat různé záněty a jiné zdravotní problémy. Také je čištění uší dobré k tomu, že prokazatelně lépe slyšíme. K tomu všemu přidávejme také fakt, že pohled do nečištěných uší není příjemný a o člověku to mnohé vypovídá. Když už jsme toto téma otevřeli, je na místě říci i to, že většina lidí si dnes uši čistí špatně.

Vatové tyčinky jsou tou nejhorší volbou

Většina lidí hledá při čištění uší hlavně jednoduchost a s tím souvisí především to, že jsou používány vatové tyčinky. Odborníci ale varují, že se jedná o tu nejhorší metodu. Je sice jednoduché vzít tyčinku, strčit ji do ucha, zakroužit a potom ji vyndat. Na druhou stranu ale nelze opomíjet řadu rizik. První se týká toho, že daná technika může působit kontraproduktivně. Místo toho, aby se ušní maz z ucha vytáhl, tak je tlačen dozadu, kde se postupně upěchuje až v neprostupnou zátku. Vlivem toho člověk hůře slyší, má zdravotní problémy a musí navštívit lékaře.

Dále nelze zapomínat také na fakt, že s vatovou tyčinkou si může člověk také ublížit. Může dojít toho, že si poraní jakoukoliv vnitřní část ucha, včetně bubínku. A to jednoduše proto, že se lidí snaží cpát tyčinku co nejhlouběji. Ani to přitom není nutné, jelikož maz je možné odstraňovat pouze na začátku ucha, kam se přirozenou cestou dostane.

Čtěte také: Vstaňte, zajděte na zahradu a podívejte se, zda na ní neroste tato rostlina. Pokud ano, doporučujeme být na pozoru. Vypadá nevinně ale je velmi nebezpečná. Co může hrozit a komu? Zjistěte to!

Jaká je lepší metoda čištění uší?

Chcete dát sbohem nebezpečným vatovým tyčinkám? Pokud ano, podívejte se na postup, který je velmi jednoduchý a přitom efektivní. Potřebovat k němu budete jenom čtveřici věcí. A to konkrétně:

  • Vatu
  • Olivový olej
  • Minerální olej
  • Peroxid vodíku

Z jednotlivých tekutých složek se vytvoří směs, a to ve stejném poměru každé látky. Vše se důkladně promíchá a potom kápne do ucha. Stačit by měla 1 – 3 kapky do každého ucha. Osoba si lehne na bok tak, aby se směs dostala co možná nejhlouběji. Takto se setrvá zhruba jednu minutu. Poté je možné dát hlavu do vzpřímené polohy. K uchu se dá vata, do které vše spolu s ušním mazem stéká. Následně se ucho vatou lehce začistí. A stejným způsobem se postupuje i u druhého ucha. Díky tomu budou obě dokonale čisté.