Rakovina patří k nejsmrtelnějším nemocem na světě. Nebezpečná je zejména proto, že její rané příznaky se mohou snadno ignorovat nebo zaměnit s jiným zdravotním problémem. Léčba je pak zahájená pozdě a šance na přežití se rapidně snižují. Proto je třeba každý zdravotní problém řádně prošetřit a nebát se vyrazit k doktorovi i s věcmi, které se nám zdají banální. Může vám to zachránit život.

U mužů se tak často nevyskytuje

Rakovina prsu je nejčastější formou rakoviny u žen. Zastupuje 22 % všech celosvětových nádorů žen. U mužů se vyskytuje v daleko menší míře. Postihuje nejvíce ženy mezi 50. a 65. rokem života, poté se její výskyt o něco snižuje. Odhalí ji samovyšetření a také pravidelné lékařské kontroly na mamografu. Pravidelně by na něj měly docházet ženy starší 30 let.

Mezi příznaky rakoviny prsu u žen mohou patřít i některé, které bychom si na první pohled s rakovinou nespojili. Například se jedná o nepřiměřeně zvýšenou tvorbu modřin a velká krvácivost, kdy je obtížné krvácení zastavit. Utržené rány se špatně hojí, strupy praskají nebo se samy odlupují. Rakovina se může projevovat i náhlou ztrátou hmotnosti.

I nadýmání a křeče mohou být symptomy

Samozřejmě je třeba pozorovat veškeré změny na prsou. Pravidelně provádějte samovyšetření. Nejprve zkontrolujte, zda bradavky nemění tvar nebo barvu. Pak prsa důkladně prohmatejte až do oblasti podpaží, abyste se ujistili, že se v této oblasti nenachází žádné bulky nebo bouličky. Pokud ano, neprodleně vyrazte k lékaři.

K dalším symptomům mohou patřit krvácivé stolice a také pocit nadýmání. Pacientky občas trápí silné křeče v oblasti podbříšku a stěžují si na slabost a únavu, která nemá zjevnou příčinu. Varovat vás může i pouhý kašel nebo bolest na hrudi, která neustupuje. Posledním varovným příznakem je krvácení mimo menstruační cyklus, které vždy naznačuje, že s tělem není něco v pořádku a nikdy bychom ho neměli ignorovat.

Sdílejte článek