Pupku nebo pupíku se odborně říká jizva pupeční a označuje místo, kudy z těla vedla pupeční šňůra spojující člověka (ale i jiné savce) s matkou. Zejména po porodu je o něj potřeba řádně pečovat až do úplného zacelení, protože představuje otevřenou cestu do dutiny břišní. I poté je však péči o pupek věnovat náležitou pozornost, a to po celý život.
Pokud se vám stane, že najednou ucítíte nepříjemný zápach, který vychází z vašeho pupku, raději zbystřete. Nemusí jít totiž vůbec jen o hygienický, ale naopak také o zdravotní problém a v takové případě je potřeba nestydět se a obrátit se co nejdříve na lékaře, aby mohl začít tuto potíž odborně řešit.
Pokud jde o příčiny tohoto jevu, zde jsou ty nejčastější.
1. Nedostatečná hygiena
I jinak čistotným lidem se může stát, že pupek dostatečně neočistí, a to proto, že je tvořen těsnými záhyby kůže, a navíc je obvykle vnořen do břicha, takže je k němu poněkud obtížný přístup. Ale to je právě důvod pro jeho pravidelnou a důkladnou očistu, kterou vám může usnadnit použití vatové tyčinky na čištění uší. Jednou stranou pupek opatrně vyčistěte a druhou vysušte, protože i vlhkost, která se v záhybech udržuje, napomáhá tomu, aby se v pupku hromadily nečistoty.
2. Bakterie
Dalším důvodem pro nepříjemný zápach mohou být bakterie, které se úspěšně množí zejména u těch lidí, kteří mají hluboký, větší a také úzký pupek, K přemnožení bakterií přispívá také nadměrné pocení, které bývá obvykle spojeno s obezitou, protože obézní člověk se potí již při minimální námaze.
3. Zánět pupečního pahýlu neboli omfalitida
Toto onemocnění je typické pro dětský věk, může se však vyskytnout i u dospělého člověka. Pozná se podle těchto příznaků:
- otok, který má obvykle načervenalou barvu,
- hnisavý výtok z pupku, kdy vytékající tekutina je buď bezbarvá nebo má lehce žlutou barvu, nebo i
- puchýřky, které se rovněž mohou tvořit.
Jedná se o infekční plísňové onemocnění a jeho příčinou může být nedostatečná hygiena, na kterou je zejména u dětí vždy nutno dávat veliký pozor. Pokud se tento problém vyskytne u novorozeného dítěte, bývá zde souvislost s poraněním pupeční šňůry. V jednodušších případech postačí někdy vysušení lihem. V obtížnějších případech bývají předepsána antibiotika a u některých pacientů je nutný chirurgický zákrok, kdy je nutno infikovanou tkáň odstranit, pokud tělo pozitivně nereaguje na předchozí léčbu antibiotiky.
4. Plísně candida
Těmto plísním se nejlépe daří v teple a vlhku a pupek tak pro ně představuje ideální prostředí. Jedná se o onemocnění typické pro dospívající a také pro dospělé osoby, ale může se objevit také u dítěte, když ho na ně přenesla matka.
5. Průsak
Poměrně vzácně se vyskytují případy, kdy se v prenatálním věku otevře průchod mezi střevy a močovým měchýřem nebo pupkem. To může vyvolat zánět a obsah může prosáknout ven přes pupek. V takových případech je nezbytné podrobné vyšetření a stanovení přesné diagnózy.