Předpověď Luďka Medarda: Čeká nás úžasné léto, očekávejme ve všech těchto dnech více než 30 stupňů! – varuji však před tímto

Každoročně jsme svědky předpovědí ohledně počasí, teplot, ale i výše srážek v létě. Jenže to, co platilo loni, neplatí letos. Zatímco v posledních letech jsme byli svědky enormního sucha a vysokých teplot, po letošní mírné zimě se dalo očekávat stejné počasí. Jenže po březnových a dubnových příjemných a vysokých teplotách byl květen deštivý. Stejně tak červen nezačal nejteplejším počasím a od svátku sv. Medarda jsou srážky abnormálně vysoké. Jaké bude tedy podle odborníků léto a kdy bude nejvhodnější vzít si dovolenou na cestování po Česku?

Deště přinesl Medard

Svátek sv. Medarda připadá na 8. června a podle pranostiky, když prší právě v tento den, bude pršet i následujících 40 dní. Samozřejmě nelze rčení brát doslova, ve volnějším výkladu déšť na Medarda předznamenává trvalejší srážky. A letos opravdu prší více než v uplynulých letech. Ale nenechte se mýlit. I v minulých letech byly oblasti, kde po Medardovi pršelo desítky dnů. V roce 2019, kdy na většině našeho území panovala extrémní sucha, tomu bylo na Churáňově, kde podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu pršelo dokonce 35 dní v kuse za sebou.

Medard přinesl evropský monzun

Letošní Medard nepřinesl jen tradiční dešťové přeháňky, které někteří vědci považují za evropský monzun, ale také silné bouřky a srážkové úhrny převyšující běžné statistiky pro červen. Na několika místech došlo k přívalovým srážkám s bleskovými povodněmi a došlo dokonce také k lokálním záplavám. V letošním roce se proto v červnu podle meteorologů nedají očekávat vysoké tropické teploty. Teploty by neměly vybočovat z běžných hodnot, byť by se mělo postupně oteplovat. Tropické léto nás zřejmě nečeká ani v prvním červencovém týdnu.

Čtěte také: Smutný odchod: Zemřel stvořitel legendárního nápoje Tatratea Ján Semaňák (†59)

Červen bude ve znamení proměnlivosti

Podle Lajose Németha, významného maďarského meteorologa, budou červnové dny poznamenány velkou proměnlivostí s průměrnými nebo lehce podprůměrnými teplotami a vyššími srážkami. Letošní Medard tak zřejmě bude naplněn minimálně statisticky v celkových úhrnech, kdy za první dva týdny leckde pršelo více než za celý měsíc v jiných letech. „Dříve jsem vždy doporučoval letní dovolenou v první polovině července pro stálost počasí, to letos slíbit nemohu, bude docházet k výkyvům,“ dodává Németh.

Kdy tedy na dovolenou?

A kdy by měli lidé vyrazit na dovolenou, aby měli jistotu hezkého počasí na koupání a opalování? Podle Lajose Németha bude nejtepleji zřejmě v období od 12. do 18. července a vhodným se jeví také první srpnový týden. Podle maďarského meteorologa, který se zabývá výzkumem počasí od 70. let 20. století je počasí v létě více proměnlivé vzhledem ke globálnímu oteplování, které však kromě změn teplot způsobuje zvrat ve frontálních systémech. Valentina Zharková, matematička z Northumbria University, je přesvědčena, že globální oteplování je nyní kompenzováno změnou sluneční aktivity, a proto bude letošní léto chladnější.