Připravte si dokonalý vývar na polévku nebo omáčku

Vývar je základní ingrediencí mnoha pokrmů. Nemusí se jednat jen o polévky a omáčky. Přidávat ho můžete také do kari nebo chilli podle toho, co právě vaříte. V každém případě musíte vědět, jak si doma udělat poctivý vývar bez ohledu na to, z čeho ho chcete připravovat. Dnes se podíváme na 4 základní druhy vývarů a jejich výrobu krok za krokem:

  • kuřecí vývar,
  • hovězí vývar,
  • zeleninový vývar,
  • rybí vývar.

Poctivý kuřecí vývar

Na kuřecí vývar potřebujete 350 g syrového kuřecího skeletu nebo 250 g kuřecích kousků s kostí (křídla, krk), 1 cibuli, 1 nať celeru (bez listů) a 1 malou mrkev. Na středním ohni rozehřejte malé množství oleje nebo másla a přidejte skelet, kosti nebo maso. Čím více maso osmahnete, tím tmavší bude výsledný vývar. Chuť závisí také na kvalitně masa, které použijete. Měli byste proto volit jen čerstvé a kvalitní kusy masa a kostí.

Potom přidejte zeleninu a přidávejte vodu, dokud nebude vše ponořené. Mělo by se jednat asi o litr vody. Vařte na mírném ohni po dobu 30 minut až 1 hodiny. Díky pomalému postupu bude vývar nádherně čirý. Jestli ho chcete mít hotový rychle, můžete použít tlakový hrnec, ale vývar nebude čirý. Do vývaru můžete také přidat 100 ml bílého vína, 1 malé houby nebo 1 rajče na čtvrtky. Nakonec vývar přeceďte a skladujte v lednici ve velké sklenici s víkem nebo jiné nádobě.

Čtěte také: Příprava typického maďarského guláše

Pixabay

Hovězí vývar z kostí

Na tmavý vývar z hovězího je potřeba 1 kg hovězích kostí, 250 g odřezků hovězího masa nebo kus hovězího masa s kostí. K tomu přidejte 1 cibuli, 1 nať celeru (bez listů) a 1 malou mrkev. Do hrnce vložte trochu másla a nechte ho rozpustit. Potom přidejte kosti s hovězím masem a počkejte, dokud nebude maso nádherně hnědé.

Kosti a odřezky masa zalijte hrnkem vody. Dřevěnou lžící odstraňte zbytky tuku, aby se uvolnila veškerá chuť. Přidejte další 3 hrnky vody. Přidejte zeleninu a vařte na mírném ohni po dobu 30 minut až 1 hodiny. Potom vše sceďte a používejte podle potřeby. Vývar můžete použít na polévky, omáčky nebo ho nechat svařit a používat jako dochucovadlo do jídel, jako jsou restované houby. Připravit můžete také světlý hovězí vývar, ale tento postup je mnohem lepší a chuť bude výraznější.

Pixabay

Klasický zeleninový vývar pro vegetariány a vegany

Na zeleninový vývar si připravte 1 cibuli, 1 nať celeru (bez listů), 1 malou mrkev, 1 pórek (jen bílou část). Přidat můžete i jinou zeleninu s nízkým obsahem škrobu. Na zeleninový vývar budete potřebovat větší hrnec a trochu olivového oleje. Nejdříve na něm zeleninu trochu orestujte, aby byl vývar krásně světlý.

Zeleninu nakrájejte na velké kousky a opékejte dozlatova. Přidejte vodu tak, aby zeleninu zakryla a vařte po dobu 30 minut na středním ohni. Přidat můžete také další suroviny, jako je 100 ml bílého vína, 3 malé houby nebo 1 rajče na čtvrtky. Díky rajčeti bude mít vývar nádhernou, zlatou barvu a jedinečnou chuť. Do zeleninového vývaru ho proto nezapomeňte přidat.

Rybí vývar na polévku

Na poslední vývar potřebujete 1 rybí kostru (treska, platýs, ocasy a lastury krevet nebo humrů) s hlavou, páteří i ocasem. K tomu 1 cibuli, 1 nať celeru (bez listů) a 1 pórek (jen bílou část). Rybí vývary jsou nejlepší na rybí polévku, ale můžete je využít i do dalších pokrmů. Jejich příprava je velmi jednoduchá a výsledek vynikající, když použijete čerstvé kostry z ryb.

Do hrnce nalijte malé množství oleje a přidejte zbytky ryb, které máte k dispozici a chcete je zpracovat. Vařte je na mírném ohni. Přidejte vodu a zeleninu. Rybí kostry musíte vařit na mírném ohni maximálně po dobu 20 minut. Přidat můžete také 50 ml bílého vína. Tento vývar vařte skutečně krátce, protože jinak bude šedý, zakalený a hořký.

Zdroj: wikihow.com