Přípravy věnečků jsem se vždycky bála… dokud jsem nenarazila na tento recept! Babička mi prozradila co do něj přidat

Věnečky patří k tomu složitějšímu, co cukrařina nabízí. Pustit se do jejich přípravy pro mě vždycky znamenalo tak trochu už předem počítat s tím, že neuspěji. Pak jsem ale objevila recept, s pomocí kterého se věnečky povedly. Byly k nerozeznání od těch, které připravuje domácí cukrárna u nás v ulici. Navíc jejich příprava byla rychlá a jednoduchá.

Ingredience

Na přípravu věnečků s vanilkovou náplní budeme potřebovat jen několik málo surovin. Na těsto si připravte:

  • 250 ml vody,

    Čtěte také: Chuťovka Guacamole: Tento zázrak z avokáda můžete mít na stole už za pár minut a když se ho naučíte připravit, hned si ho zamilujete

  • 125 g másla nebo Hery,

  • 1 špetka soli,

  • 125 g hladké mouky,

  • 4 vejce.

Na pudinkový krém budete potřebovat tyto suroviny:

  • 500 ml mléka,

  • 2 vanilkové pudinky (nebo také s příchutí smetanovou či karamelovou),

  • 6-8 lžic cukru krupice,

  • rum dle chuti,

  • 250 g másla nebo mascarpone či tvarohu.

Příprava těsta

Základem je připravit si správné těsto. Ze surovin, které jsme vám výše vyjmenovali by to neměl být problém. Připravíme si hrnec s vodou, který pomalu zahříváme. Po celou dobu se snažíme o to, aby voda nedosáhla bodu varu. Přidáme máslo a za stálého míchání jej rozpustíme. Když se máslo rozpustí, přidejte i mouku. Nelekejte se toho, že se těsto připaluje. Ve skutečnosti to tak není a vše je tak, jak má být. Tuto směs vaříme a mícháme asi 4-5 minut. Poté odstavíme.

Postupně přidáme všechna vejce

Když je těsto v hrnci vychladlé, postupně jedno po druhém za stálého šlehání robotem zapracujeme vejce. Důležité je opravdu přidávat vejce postupně a ne najednou, abychom docílili hladkého a nadýchaného těsta.

Vytvarujeme věnečky

Nyní si připravíme cukrářský sáček. Do něj dáme veškeré těsto a na plechu vyloženém pečícím papírem tvoříme kolečka. Mělo by to jít hladce a bez problémů. Troubu si předehřejeme na 180 – 200 °C (dbejte zkušeností se svou troubou) a pečte dozlatova. Troubu se snažte otvírat co nejméně, protože pak by se mohlo zdát, že upečete jen placky, namísto nadýchaných věnečků.

Upečení věnečků

Věnečky jsou hotové, je-li jejich povrch zlatavý a na dotek jsou tvrdé a nepropadají se. Takto upečené věnečky je nutné rozkrojit ihned po vytažení z trouby, protože později už byste se s nimi nemuseli domluvit a řez by nebyl natolik čistý, aby věnečky vypadaly dobře. Když věnečky vychladnou naplníme je krémem.

Vanilkový krém

Vanilkový krém si můžeme připravit v průběhu pečení věnečků. Uděláme ho tak, že 2/3 množství mléka dáme vařit spolu s cukrem. Zbylé množství mléka smícháme spolu s pudinkovými prášky a pořádně zašleháme. Když je hustý pudink hotový, necháme jej krátce odstát. Přikryjeme ho na povrchu potravinářskou fólií a necháme odstát. Po vychladnutí vmícháme máslo (nebo mascarpone či tvaroh) pokojové teploty a přidáme trochu (asi lžíci) rumu.