Příznaky koronaviru a způsob, jak jej spolehlivě odlišit od chřipky

Vlna paniky kvůli vypuknutí pandemie koronaviru zasáhlo celou planetu. Mnoho zemí je nyní v karanténě. Diagnostiku nemoci ovšem hodně komplikuje skutečnost, že její příznaky jsou velice podobné příznakům chřipky, nachlazení a někdy i obyčejné alergie. Nemyslete si, že nemoc nepoznáte. Existují způsoby, jak ji spolehlivě rozeznat a podstoupit kroky k tomu, aby se dále nešířila a nenakazili jste další osoby.

Reklama

Jaké jsou příznaky koronaviru?

Koronavirus má tři hlavní příznaky, které společně nejsou běžné při nachlazení, chřipce a alergiích. Lidé s tímto virem mají obvykle horečku, suchý kašel a dušnost. Ne často, ale někdy se mohou objevit také bolesti hlavy, bolesti svalů a bolest v krku. Na druhou stranu jsou tyto příznaky u chřipky běžné, což hodně lidí může splést.

Bolest svalů a krku je také běžná při nachlazení a nikdy se neobjeví při alergii. Ale hlava může někdy bolet při alergii a zřídka při nachlazení. Únava je při infikování virem Covid-19 vzácná, což nelze říci o chřipce, která má podobné příznaky ve formě horečky a suchého kašle. U koronaviru člověk zřídka kýchá, zatímco u běžného nachlazení a alergií se to stává velice často.

Méně časté příznaky

Průjem a zvracení jsou u koronaviru vzácné, ale i takové případy se již objevily. Průjem s chřipkou se vyskytuje pouze u dětí. U Covid-19 se vzácně může objevit také rýma, ale pouze slabá. U nachlazení a alergií je přitom rýma jedním ze základních příznaků. Někdy je při chřipce pozorován také výtok z nosu.

Reklama

U mnoha infikovaných lidí může inkubační doba pro nemoc SARS-CoV-2 trvat až 14 dní nebo i déle. Často jsou ale příznaky mírné nebo bez příznaků. Pokud si nejste jistí nebo máte obavy, měli byste kontaktovat svého lékaře. Pokud je to nutné, pošle vás na testy na odběrové místo, kde se do dvou dnů dozvíte jistě, zda se jedná skutečně o koronavirus nebo ne.

Bezpečnost na prvním místě

Pokud se nebudete cítit dobře a budete mít podezření, že by se mohlo jednat o Covid-19, zůstaňte pro jistotu doma a nechoďte do práce. Jedná se o mnohem lepší variantu, než nakazit své spolupracovníky a brát si za vinu jejich zdravotní problémy. Vždy lékaře kontaktujte telefonicky a nechoďte do ordinace, pokud vám předem neřekne jinak. Nechte se otestovat a dodržujte všechna bezpečnostní opatření a doporučení, která můžete. Jedině tak zajistíte bezpečí sobě i svým blízkým.

Reklama