Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační chorobou. Jak jim předcházet a jak je léčit? Nemusíte ani k lékaři, ani do lékárny. Stačí to správné cvičení. Jak by mělo vypadat? Zjistěte to!

Bolesti v zádech a krku se proměnily v novou epidemii 21. století. Zpravidla jsou způsobeny špatným držením těla a dlouhodobým pobytem ve stejném držení těla, jako například, když celý den sedíte u počítače v práci. V průběhu času se může nepohodlí stát chronickým a vážně komplikuje život. Zbavte se vysilující bolesti a zároveň zlepšete metabolismus a posilněte tělo, abyste získali lepší kondici. Protahování těla zlepšuje krevní a lymfatický oběh v těle, pomáhá v boji proti obezitě. A posílením kloubů, vazů a šlach, prodlužuje jejich mládí a vyhýbá se takovým onemocněním souvisejícím s věkem, jako je osteochondróza a ischias.

Vyzkoušejte protahovací cvičení pro začátečníky

Podívejte se na soubor jednoduchých a účinných protahovacích cvičení, která mohou nahradit výlet k masérovi. Je důležité zmínit, že tyto cviky můžete provádět v podstatě kdekoliv, i v práci. Toto první cvičení natahuje svaly krku.

Čtěte také: Nevěděla jsem co s vajíčky po Velikonocích, potom mi kamarádka ukázala recept na tuto šunkovou roládu. Od té doby z vajíček nedělám nic jiného.

A jak provádět? Narovnejte záda, nakloňte hlavu doprava, snažíte se dotknout pravého ramene. Držte hlavu v této poloze po dobu 30 sekund. Opakujte cvičení a otočte hlavu opačným směrem. Pro lepší efekt lehce podepřete hlavu pravou nebo levou rukou.

Vytahujte krk, co nejvíce to jde

Jak provádět následující cvičení? Ohněte lokty a položte ruce na zadní část hlavy těsně nad krk. V této poloze stiskněte bradu na hrudník. Držte 30 sekund, pak pomalu zvedněte hlavu a uvolněte ruce. Můžete také vyvíjet lehký tlak jemným tahem hlavy dlaněmi dolů.

Další cvičení je o něco náročnější. Natáhněte ruce do stran a pak je dejte před sebe, uchopte loket levou rukou a tlačte druhou ruku do stran. Toto cvičení protahuje zejména svaly okolo lopatek, které bývají při dlouhodobém sezení příliš ztuhlé. A které svaly se těmito cviky protahují?

  • Trapézový sval
  • Široký zádový sval
  • Svaly okolo krční páteře

Je třeba všechny tyto svaly procvičovat. Uvědomte si, že celodenní sezení není pro tělo přirozené a proto se snadno může stát, že se každou chvíli budete trápit buď bolestmi zad, nebo také bolestmi hlavy, které tato ztuhlost také může způsobovat.

Podívejte se na další cvičení, které vám může pomoci. Dejte dlaně na ramena. Levá dlaň na levé rameno a pravá dlaň na pravé rameno. Natáhněte lokty dozadu, jako byste se jich snažili dotknout, dokud necítíte celý úsek horní části zad. Držte po dobu 5-10 sekund. Pak protáhněte lokty dopředu a stiskněte je před sebou. Podržte dalších 5-10 sekund.

Jak procvičit bederní páteř

Cvičení snižuje bolest v bederní páteři a zlepšuje funkci žaludku. Bolesti bederní páteře mohou značit závažnější problém, jako je například vyhřezlá ploténka, což není opravdu nic příjemného. Proto je důležité pravidelně cvičit, abyste se těmto problémům vyhnuli. Seďte na židli tak, aby se vaše nohy přitiskly k podlaze. Narovnejte záda, otočte ramena na jednu stranu a zároveň zajistěte, aby tělo zůstalo nehybné. Podržte po dobu 30 sekund a udělejte 5 cyklů dýchání. Takto to opakujte třikrát pro každou stranu.

Následujícímu cvičení se říká Superman. Položte se na podložku obličejem dolů a natáhněte ruce před sebe. Pak zvedněte ruce a nohy. Držte hlavu a ruce rovně. Podržte po dobu 2 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Opakujte 10 krát. Toto cvičení je dobré také na zpevnění i jiných svalů, než jen bederních.

Následkem může být vyhřezlá ploténka

Vaše páteř je tvořena řadou obratlů naskládaných na sebe. Sloupec od shora dolů obsahuje sedm kostí v krční páteři, 12 v hrudní páteři a pět v bederní páteři, následuje kosterní kost a kostrč. Mezi obratli jsou chrupavčité disky. Disky chrání kosti tím, že absorbují otřesy z každodenních činností, jako je chůze, zvedání a kroucení. Každý disk má dvě části:

  • měkkou, želatinovou vnitřní část
  • pevný vnější kroužek

Poranění nebo slabost může způsobit, že vnitřní část disku přesahuje vnější kroužek. Tento problém je známý jako vyhřezlá ploténka. Ta způsobuje bolest a nepohodlí. Pokud utlačený disk stlačuje jeden z vašich míšních nervů, můžete také pociťovat necitlivost a bolest na postiženém nervu. V těžkých případech může být nutná operace, která může být náročná.

Jaké jsou příznaky?

Ploténku můžete mít vyhřezlou v jakékoli části páteře, od krku až k dolní části zad. Nicméně bederní páteř je k vyhřeznutí nejnáchylnější. Jaké jsou příznaky této nemoci? Zejména jde o bolest a znecitlivění, nejčastěji na jedné straně těla, dále pak bolest, která se zhoršuje v noci nebo při určitých pohybech, bolest, která se zhoršuje po postavení nebo sezení nebo bolest při chůzi na krátké vzdálenosti. Paradoxní je, že těmto problémům se dá předejít a vy se tak nemusíte bát toho, že by vám někdo operoval páteř. Typy bolesti se mohou lišit od člověka k člověku. Poraďte se se svým lékařem, pokud vaše bolest vede k necitlivosti nebo brnění, které ovlivňuje vaši schopnost kontrolovat svaly.

Co způsobuje vyhřeznutí ploténky

Vyhřezlý disk nastává, když se vnější kroužek stává slabým nebo roztrženým a umožňuje vnitřní části vyklouznout. To se může stát s věkem, nebo také některé pohyby mohou způsobit vyhřeznutí. Ploténka může vyklouznout z místa, zatímco se otáčíte nebo ohýbáte při zvedání něčeho těžkého. Zvedání velmi velkého, těžkého předmětu může klást velký tlak na dolní část zad, což má za následek vyhřeznutí ploténky. Pokud máte velmi fyzicky náročnou práci, která vyžaduje hodně zvedání, můžete být vystaveni zvýšenému riziku. Toto riziko ale platí i v opačném případě, kdy celý den sedíte ve stejné pozici a poté se snažíte vykonávat nějaký rychlý pohyb. Osoby s nadváhou jsou také vystaveny zvýšenému riziku vyhřeznutí, protože jejich ploténky musí více držet celé tělo. Proto se vyhněte těmto závažným problémům a snažte se co nejvíce cvičit.