Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační chorobou. Jak jim předcházet a jak je léčit? Nemusíte ani k lékaři, ani do lékárny. Stačí to správné cvičení. Jak by mělo vypadat? Zjistěte to! -
Menu

Problémy se zády a jejich časté bolesti jsou známou civilizační chorobou. Jak jim předcházet a jak je léčit? Nemusíte ani k lékaři, ani do lékárny. Stačí to správné cvičení. Jak by mělo vypadat? Zjistěte to!

 • Svaly okolo krční páteře
 • Je třeba všechny tyto svaly procvičovat. Uvědomte si, že celodenní sezení není pro tělo přirozené a proto se snadno může stát, že se každou chvíli budete trápit buď bolestmi zad, nebo také bolestmi hlavy, které tato ztuhlost také může způsobovat.

  Podívejte se na další cvičení, které vám může pomoci. Dejte dlaně na ramena. Levá dlaň na levé rameno a pravá dlaň na pravé rameno. Natáhněte lokty dozadu, jako byste se jich snažili dotknout, dokud necítíte celý úsek horní části zad. Držte po dobu 5-10 sekund. Pak protáhněte lokty dopředu a stiskněte je před sebou. Podržte dalších 5-10 sekund.

  Jak procvičit bederní páteř

  Cvičení snižuje bolest v bederní páteři a zlepšuje funkci žaludku. Bolesti bederní páteře mohou značit závažnější problém, jako je například vyhřezlá ploténka, což není opravdu nic příjemného. Proto je důležité pravidelně cvičit, abyste se těmto problémům vyhnuli. Seďte na židli tak, aby se vaše nohy přitiskly k podlaze. Narovnejte záda, otočte ramena na jednu stranu a zároveň zajistěte, aby tělo zůstalo nehybné. Podržte po dobu 30 sekund a udělejte 5 cyklů dýchání. Takto to opakujte třikrát pro každou stranu.

  Následujícímu cvičení se říká Superman. Položte se na podložku obličejem dolů a natáhněte ruce před sebe. Pak zvedněte ruce a nohy. Držte hlavu a ruce rovně. Podržte po dobu 2 sekund a vraťte se do výchozí polohy. Opakujte 10 krát. Toto cvičení je dobré také na zpevnění i jiných svalů, než jen bederních.

  Následkem může být vyhřezlá ploténka

  Vaše páteř je tvořena řadou obratlů naskládaných na sebe. Sloupec od shora dolů obsahuje sedm kostí v krční páteři, 12 v hrudní páteři a pět v bederní páteři, následuje kosterní kost a kostrč. Mezi obratli jsou chrupavčité disky. Disky chrání kosti tím, že absorbují otřesy z každodenních činností, jako je chůze, zvedání a kroucení. Každý disk má dvě části:

  • měkkou, želatinovou vnitřní část
  • pevný vnější kroužek

  Poranění nebo slabost může způsobit, že vnitřní část disku přesahuje vnější kroužek. Tento problém je známý jako vyhřezlá ploténka. Ta způsobuje bolest a nepohodlí. Pokud utlačený disk stlačuje jeden z vašich míšních nervů, můžete také pociťovat necitlivost a bolest na postiženém nervu. V těžkých případech může být nutná operace, která může být náročná.

  Jaké jsou příznaky?

  Ploténku můžete mít vyhřezlou v jakékoli části páteře, od krku až k dolní části zad. Nicméně bederní páteř je k vyhřeznutí nejnáchylnější. Jaké jsou příznaky této nemoci? Zejména jde o bolest a znecitlivění, nejčastěji na jedné straně těla, dále pak bolest, která se zhoršuje v noci nebo při určitých pohybech, bolest, která se zhoršuje po postavení nebo sezení nebo bolest při chůzi na krátké vzdálenosti. Paradoxní je, že těmto problémům se dá předejít a vy se tak nemusíte bát toho, že by vám někdo operoval páteř. Typy bolesti se mohou lišit od člověka k člověku. Poraďte se se svým lékařem, pokud vaše bolest vede k necitlivosti nebo brnění, které ovlivňuje vaši schopnost kontrolovat svaly.

  Co způsobuje vyhřeznutí ploténky

  Vyhřezlý disk nastává, když se vnější kroužek stává slabým nebo roztrženým a umožňuje vnitřní části vyklouznout. To se může stát s věkem, nebo také některé pohyby mohou způsobit vyhřeznutí. Ploténka může vyklouznout z místa, zatímco se otáčíte nebo ohýbáte při zvedání něčeho těžkého. Zvedání velmi velkého, těžkého předmětu může klást velký tlak na dolní část zad, což má za následek vyhřeznutí ploténky. Pokud máte velmi fyzicky náročnou práci, která vyžaduje hodně zvedání, můžete být vystaveni zvýšenému riziku. Toto riziko ale platí i v opačném případě, kdy celý den sedíte ve stejné pozici a poté se snažíte vykonávat nějaký rychlý pohyb. Osoby s nadváhou jsou také vystaveny zvýšenému riziku vyhřeznutí, protože jejich ploténky musí více držet celé tělo. Proto se vyhněte těmto závažným problémům a snažte se co nejvíce cvičit.

  Pokračujte ve čtení článku na další stránce

  1
  2

  Líbil se vám článek?

  Tisk
  CVIČENÍ

  Chcete mít dokonalou postavu? Pokud ano, budete překvapeni, jaké cviky…

  Každý, kdo se někdy v životě pokoušel shodit přebytečné kilogramy, nám dá jistě za pravdu, že horší úkol snad není. Tělo…
  Posilování - podložka
  CVIČENÍ

  Jakou podložku na cvičení koupit, a k čemu všemu se…

  Zejména při domácím cvičení je podložka nepostradatelná. Otlačit si kolena o tvrdou podlahu nebo cítit v pánvi každý sedleh dvakrát…
  CVIČENÍ

  Máte problémy s krčním obratlem, což vám způsobuje mnoho bolestí…

  Sedavý způsob života, jako je práce v kanceláří, sledování televize, kontrolování mobilního telefonu – to vše vede k různým populačním nemocem. Když…
  CVIČENÍ

  Žádné léky, ani žádné chirurgické zákroky. Na bolesti páteře platí…

  Bolesti páteře nejsou nic pěkného. Je to bolest, která se často nedá vydržet a ještě horší to je v případě, když…
  CVIČENÍ

  Problémy s páteří mohou být minulostí. Stačí znát tyto revoluční…

  Pokud vás ještě nikdy nebolela záda, pak patříte takřka k ohrožené skupině lidí. Normální totiž dnes je, že téměř každý člověk…
  CVIČENÍ

  Ani léky, ani jídlo, ani změna životního stylu. Nic z toho…

  Chcete být zdraví? Na internetu najdete celou řadu různých „zaručených“ receptů, jak na to. Mohou se týkat jídla, životního stylu,…