Proč chodí Američané v domě v botách? Důvod vás překvapí

V každém americkém filmu nebo seriálu vidíte Američany, kteří jdou z ulice přímo do svého bytu nebo domu v botách, ve kterých chodili venku a nesundávají si je u dveří jako my v Evropě. V teniskách nebo lodičkách chodí nejen venku, ale také po vlastní kuchyni a obývacím pokoji. Dokonce si v botách sedají i na pohovku a vypadá to, že si boty sundávají jen do sprchy a do postele. Určitě vás už někdy napadlo, že musí existovat důvod, proč to dělají a my ne.

Nám, obyvatelům jiných zemí, se tento zvyk může zdá velmi podivný. Všichni víme, že si zvenku přinášíme domů mnoho špíny, kamínků a bakterií. Pravděpodobně u nás nenajdete člověka, který by chodil po domě v botách. Ve skutečnosti tento zvyk není tak výjimečný. Kromě amerických domácností se s tím můžete setkat také ve Velké Británii, Austrálii, Německu, Itálii nebo na Novém Zélandu. Každá země má jiné zvyky a tento patří mezi ty, kterých si všimnete na první pohled.

Nosíte doma boty?

V každé zemi jsou zcela odlišné zvyky, které jsou pro místní obyvatele naprostou samozřejmostí. Ostatním lidem ovšem mohou připadat velmi podivné. Američané jdou v botách až do kuchyně, zatímco my si sundáváme boty před nebo těsně za vchodovými dveřmi. V Japonsku mají dokonce vyvýšené místo, které je určené pro odložení bot. Pro Japonce je naprosto nemyslitelné, že by někdo šel v botách dále než za dveře a nesundal si je na určeném místě. Porušení tohoto pravidla by znamenalo obrovskou urážku jejich cti i domácnosti.

Další zajímavostí Japonska je fakt, že se s přezůvkami můžete setkat dokonce i v některých restauracích nebo u toalety. Jedná se o speciální obuv, kterou byste měli nosit na určitém místě. Hygiena je pro ně velmi důležitá. Může se to zdát až drobnou posedlostí, ale Češi nejsou daleko za nimi. Státy, které jsou na tom podobně jako my, jsou také Maďarsko, Slovensko, Rakousko nebo nějaké části Německa. V Evropě je poměrně běžné, že doma nechodíme ve venkovní obuvi. Podívejme se, proč byste se doma měli přezouvat a proč to Američané nedělají.

Zvláštní zvyk

Můžete si myslet, že se jedná jen o manýry velkých filmových hvězd, které mají na úklid své lidi a nezajímá je, kolik špíny si domů přinesou na botách. Pravdou je, že se jedná o rozšířený americký zvyk, který je běžný pro většinu domácností. Američané se dokonce nezouvají ani na návštěvách. Předpokládají, že obout si domácí pantofle někoho jiného, je vysoce nehygienické. Důvodů, proč se tento zvyk v Americe i dalších městech uchytil, je hned několik.

Proč doma nenosíme stejné boty jako venku? Důvodů je mnoho

Již v dětství nás rodiče učili, abychom doma nosili přezůvky. Možná vás nikdy ani nenapadlo, proč byste to měli dělat. Jednoduše jde o něco, na co jsme zvyklí a dělají to všichni v našem okolí. To je samozřejmě pravda, ale má to i velmi praktické důvody. Venku na zemi najdete mnoho bakterií, škodlivých mikroorganismů, ptačí trus i psí exkrementy, žvýkačky, prach, pyl a mnoho dalšího. Představte si, že byste si všechny tyto nečistoty přinášely každý den domů.

Nepořádek doma nechce mít nikdo z nás. Bohužel na botách si domů přinášíme bakterie, které mohou být velmi nebezpečné pro naše zdraví. Zamyslete se sami, jestli chcete mít doma skutečně veškerý nepořádek, do kterého jste šlápli venku. Můžete svou domácnost neustále uklízet, ale v případě koberců by to bylo velmi náročné. Většina z nás si uvědomuje, že nechce mít doma špínu z venku. Proč na to Američané nemyslí a chodí po celém domě neustále v botách?

Proč se Američani doma nezouvají?

Jedním z důvodů, proč mnoho lidí nepovažuje za nutné si po příchodu domů sundat boty, je cestování. Americká města nejsou právě místem, kde byste vyrazili na procházku nebo měli práci hned za rohem. Z tohoto důvodu se většina lidí přesouvá osobními auty nebo taxíky. Díky tomu nemají ani příležitost si boty příliš zašpinit. Pěšky chodí velmi málo lidí, ale ani ti nemají příliš mnoho příležitostí, kde si boty zašpinit. Tím se dostáváme k dalšímu důvodu.

Druhým důvodem, proč se nikdo v Americe nepřezouvá, je velmi zajímavý. Chodníky, silnice i dálnice v Americe se myjí jednou až třikrát měsíčně vodou smíchanou s ekologickými čisticího prostředky. Díky tomu jsou jejich chodníky a silnice mnohem čistější než naše. Mohou si bezstarostně jezdit a chodit po ulicích, aniž by se museli obávat, že si přinesou domů obrovské množství špíny, se kterým by se potom museli potýkat ve svém domově.

Bezúdržbová domácnost je samozřejmostí

V Čechách i dalších zemích v našem okolí je zcela normální, že mají lidé doma koberce. Milujeme jejich měkkost a příjemný vzhled, který doplňuje naše domovy. V Americe obvykle nic takového nenajdete. Zakládají si na podlaze, která je velmi nenáročná na údržbu. Dlažba nebo dřevěná podlaha je pro ně nejlepší možností, protože tyto povrchy můžete velmi jednoduše a rychle uklidit. Není složité je každý den stáhnout hadrem nebo vypustit do práce automatický vysavač.

Po opotřebení nemají problém podlahu jednoduše vyměnit a pokračovat s nošením bot v interiéru. Jakmile někdo bydlí ve vlastním bytě nebo domě, bylo by pro ně velmi otravné se neustále zouvat a obouvat. A co dělat, když si donesou domů nějaký prach a špínu? Jednoduše to uklidí jindy společně s úklidem celé domácnosti. Díky jejich jednoduché volbě materiálu pro podlahu to jde velmi snadno. Navíc mnoho domácností využívá automatické vysavače, přičemž některé z nich dokáží také vytírat. Dokáží se díky tomu postarat o čistotu domácnosti velmi jednoduše a rychle.

Zdroj: www.ifunny.eu