Ústa jsou plná neuronů, díky kterým dokážeme přijímat chutě a vnímat je. Ať už jde o sladké, kyselé, hořké nebo slané chutě. V případě, že se tyto smysly něčím naruší, budete mít v ústech velmi nepříjemnou pachuť. Některé příčiny jsou banální a můžete se jich snadno zbavit. U jiných to bude naopak mnohem horší a pravděpodobně budete muset navštívit lékaře.
Příčiny nepříjemné chutě v ústech
Základním problémem bývá špatná ústní hygiena. Záleží na tom, jak často si čistíte zuby a jestli nemáte nějaké kazy. Ty mohou způsobit nepříjemný zápach a také zvláštní pachuť v ústech. Hořká pachuť se může objevit také v případě pálení žáhy nebo refluxu žaludku. Jestli se tento problém vrací opakovaně, měli byste navštívit lékaře.
Kovovou, slanou nebo hořkou pachuť mohou způsobit také některé léky. Stejně tak infekce nebo záněty mohou přinést kyselou nebo hořkou chuť v ústech. Nemoc totiž ovlivňuje citlivost vašich pohárků, takže i jídlo může chutnat trochu jinak než obvykle. Změny chutí přináší také těhotenství, kouření, léčba rakoviny nebo nedostatek vitamínů a minerálů.
Metody léčby
V první řadě byste se měli soustředit na dobrou ústní hygienu. Čistěte si pravidelně zuby, používejte mezizubní kartáčky a ústní vodu. V případě špatné chuti kvůli pálení žáhy můžete použít léky proti tomuto problému. Jestli je doma nemáte, můžete si je vyrobit. Stačí vám k tomu ¼ lžičky jedlé sody a ½ lžičky soli, které rozmícháte v hrnku teplé vody.
Při každém čištění zubů byste neměli zapomínat na svůj jazyk. Existuje speciální škrabka na jazyk, která odstraňuje plak, bakterie i kvasinky z dutiny ústní. Proto neváhejte a pořiďte si ji. Citrusové plody vám také s nepříjemnou chutí hodně pomohou, a to hlavně s hořkou chutí. Zvyšují totiž produkci slin, která odstraní látky, které nepříjemnou chuť způsobily.
Zdroj: tudasfaja.com