Proč cítíte takovou bolest, když si ukopnete malíček?

Všichni jsme si někdy ukopli prst na noze. Je to velmi nepříjemné a bolestivé. Hlavně u malíčku máte chvíli pocit, že jste si zlomili nohu. Jestli jste to nikdy nezažili, máte obrovské štěstí. Ukopnout si prst je velmi bolestivé, i když nejde o žádné velké zranění. Důvod pro bolest je velmi zajímavý. Pojďme zjistit, proč to tak hrozně bolí, když přehlédnete roh nábytku.

Reklama

Chodidla mají mnoho nervových zakončení

Jedním z hlavních smyslů je hmat. Prsty používáme k tomu, abychom cítili předměty, jejich velikost i strukturu. Proto se v nich nachází hodně nervových zakončení. To platí nejen pro prsty na rukou, ale také na nohou. Prostřednictvím prstů putují informace až do mozku. To je hlavní důvod, proč okamžitě cítíte bolest, když se kopnete do prstu na noze.

Reklama
zinoti.lt

Vzhledem k tomu, že informace se přenášení smyslovými nervy, cítíte bolest. V první vteřině cítíte velmi silnou bolest a potom pocit, že se šíří do celého těla. Fyzická bolest se přetvoří do emocionální bolesti, která je mnohdy mnohem silnější. Ve chvíli, kdy se kopnete, začnete být naštvaní a bolest díky tomu bude ještě větší. Možná si to nechcete připustit, ale vztek všechno zhorší.

Malíček je nejcitlivější

Malíček je velmi citlivý, protože má jinou stavbu než ostatní prsty. Nemá kolem sebe žádný tuk ani svaly, které by ho chránili jako ostatní prsty. Proto je velmi odhalený a při nárazu cítíte mnohem větší bolest. Navíc má také tenčí kůži a kosti se nachází mnohem blíž pokožce. Snadno tak narazíte na samotnou kost a užijete si pořádnou bolest.

Reklama
zinoti.lt

Staré instinkty

Naši předkové chodili všude naboso. Poranění nohou mohlo způsobit velmi vážné onemocnění nebo dokonce smrt. Proto se vyvinul velmi rychlý signál, který dostane náš mozek. Lidská chodidla jsou z tohoto důvodu velmi citlivá i dnes, i když tento instinkt již nepotřebujeme. Pro naše předky to bylo důležité, zatímco nás chrání před zraněním boty.

Zdroj: zinoti.lt

Reklama