David Hampl
11 října, 2021

Sexuální touha kolísá. Může to být tím, jak se vztah vyvíjí – obvykle je nejvíce sexu krátce po zahájení sexuálního života partnerů, poté četnost pohlavních styků klesá. Někdy za pokles libida může věk nebo hormony – tak například těhotné ženy obvykle mají velmi sníženou touhu na sex. Pokles libida se ale týká obou pohlaví – jak žen, tak také mužů. V tomto článku se ale zaměříme na to, proč ženy netouží po sexu se svým partnerem.

Sexuální život

Sexuální život neznamená pouze potěšení a vzrušení. Pokud jste v dlouhodobém vztahu, může být také něčím, co vás ještě více sbližuje. Sex je intimní záležitost, kterou obvykle probíráme jenom s nejlepšími přáteli (nebo vůbec). I když se v posledních letech stalo, že téma „sex“ už není tabu, stále ještě existují lidé, kteří se o tomto tématu bojí bavit na veřejnosti, nebo se dokonce stydí sami před sebou, když si vyhledávají informace o sexu na internetu. Jedno je však jisté: sex je téma, které táhne a vzbuzuje pozornost.

Pokles libida u žen

Pokles libida se zdá být normální, nicméně někdy kvůli tomu člověk zpochybňuje sám sebe. Máme to za jeden z „příznaků“ stárnutí. Avšak pokles libida může být způsoben spousta faktory. Za tímto účelem je vhodné poradit se s gynekologem nebo sexuálním terapeutem, aby bylo možné identifikovat problém, který může vyplývat z vedlejšího účinku léku nebo z hormonálních změn, které mohou být důvodem sníženého sexuální vzrušení.

Změny těla

Někdy se ženy začnou cítit mnohem méně atraktivní, než tomu bylo v minulosti. Důvodem může být například změna těla po porodu. Za prvé to jsou kila navíc, která vám zbyla a také všechny svaly jsou povolené více, než dříve. Včetně prsou. Žena má zkrátka pocit, že už není tak sexy, jako byla před otěhotněním. Pro tyto ženy je velice důležité znovu dosáhnout chuti na sex. Bohužel je třeba tuto skutečnost konzultovat se svým gynekologem a také s partnerem. Partner by měl být chápavý a měl by uklidnit svou partnerku – ideálně ji pochválit a obnovit její sebevědomí.

Užívání antikoncepce

Když žena podstupuje hormonální léčbu nebo určité hormonální změny, může se to projevit snížením sexuální touhy. Jednou z velice užívaných metod proti početí je užívání antikoncepčních pilulek. Ty, které spadají pod hormonální antikoncepci mohou způsobovat různé reakce v závislosti na chemii těla. Dalšími hormonálními změnami žena prochází v průběhu těhotenství, a i v tomto období se může dostavit snížená touha na sex. Zejména v posledních třech měsících, kdy žena pociťuje zvýšenou únavu, tlak v podbřišku, nepohodlí nebo neustálé nutkání močit dochází k poklesu libida.

Stres

Jakkoli se uvádí, že sex je skvělým prostředkem proti niternímu napětí, jen málokdo má chuť na sex, když prožívá stresové období. Stres může přicházet nejen z práce, ale také po porodu, kdy péče o potomka a mateřství jsou zdrojem vyčerpání. To zvyšuje stres a úzkost u žen. V takovém případě obvykle pomáhá vytvoření relaxační atmosféry, která pomůže zvýšit sexuální touhu. Pomoci mohou uvolňující svíčky, sexy prádlo, bublinková koupel a další. Kromě toho by muž měl být své ženě oporou a pomoci jí odpočívat. Například tak, že pomůže s úklidem, nakoupí nebo ji namasíruje.

Menopauza

Také menopauza náleží do kapitoly hormonálních změn. U žen ve věku kolem 50 se mohou projevovat velmi nepříjemné projevy, jako je vaginální suchost. Ta vede k bolestivému styku, což ženu samozřejmě od sexu odrazuje a začne se mu vyhýbat. Vše se ale dá vyřešit poměrně jednoduchou metodou. Ideální je svěřit se gynekologovi, který může doporučit krémy podporující zvlhčení, čímž dochází k odstranění bolestivosti.

Touha po dokonalosti

Spousta žen se snaží být dokonalými matkami. Do své role matky se ponoří natolik, že manžel je odstrčen na vedlejší kolej, což se projeví mimo jiné také tím, že se snižuje počet sexuálních aktů. Avšak intimní život je ve vztahu velice důležitý a partner také potřebuje pozornost.

Když je sex méně častý

Pokud i vás ve vztahu trápí snížená sexuální touha, nemusí to být tím, že už se s partnerem nemilujete. V dnešním světě si spousta lidí myslí, že kvalita partnerského vztahu je závislá na tom, jak často spolu mají sex, kolikrát se jim podaří dosáhnout orgasmů a projevit. A pokud chybí touha po sexu, tak se lidé do sexu tlačí, což vede ale ještě k dalšímu snížení sexuální touhy.

Jak problém vyřešit?

Touha na sex je důležitá a vytváří silné pocity. Pokud nemáte chuť na některou činnost, pravděpodobně se jí nebudete věnovat na sto procent. I když s věkem skutečně dochází ke snížení sexuální touhy, neznamená to, že zcela vymizí. Specialista dodává, že když se náš partner stane předvídatelným a transparentním, přestaneme ho chtít. Touha ale vyžaduje spoluúčast a nepředvídatelnost. Muž potřebuje lovit, žena zase chce svádět. K dosažení sexuální touhy je zapotřebí splnit obě tyto potřeby a udržovat je.

Lichotky

Sexuální touhu u ženy dokážou zvýšit lichotky. Je to velice jednoduchý způsob, kdy ženě pochválíte její vzhled. Pokud se žena cítí sexy, je u ní jednodušší dosáhnout sexuálního vzrušení.

Nevynechávejte předehru

Pro spoustu párů se sex stane stereotypem natolik, že přeskakují předehru. Přitom existuje tolik různých smyslných her, které se dají před samotným sexem provádět: hlazení, stimulace erotogenních zón, masturbace, používání sexuálních pomůcek atd. Tyto hry jsou extrémně vhodné pro navození chtíče u žen, ale důležité jsou i pro partnera. Sexuální vzrušení u žen nestoupá tak rychle jako u mužů. Muž se proto musí snažit o něco více, aby vyvolal sexuální vzrušení u své partnerky.

Sdílejte článek