Rajčat, že nebudete vědět, co s nimi? Vyhněte se těmto chybám a můžete očekávat bohatou úrodu!

Zahradnický rok už začal s prvními jarními slunečními paprsky, které rozehřívají zem. To je známka prvotních příprav se sazenicemi a úpravou záhonů. Květen je čas, kdy se vysazují na zahradu již vzrostlé sazenice rajčat, u kterých všichni doufají, že přinesou bohatou úrodu. Chutná a šťavnatá rajčata nelze s těmi kupovanými ani srovnávat, proto jsou oblíbeným druhem zeleniny všech pěstitelů. A jak vypěstovat rajčat, že už je nebude, kam dávat? Inspirujte se tipy zkušených zahrádkářů, jak nedělat chyby při jejich pěstování.

https://smakdnia.pl/

Správná zálivka je klíčem k úspěchu

Šťavnaté plody se sladkou dužninou? Základem je častá a rovnoměrná zálivka. Nedostatečné zalévání patří mezi základní chybu začínajících pěstitelů, ale nešvarem je též přelévání rostlin, které mohou začít hnít. Převodnění může vést současně k praskání slupky plodů, k tomuto jevu může dojít i po velkých deštích. Rajčata vyžadují pravidelnou zálivku, ale vlhkost by se měla držet asi 2 centimetry pod povrchem. Půda by neměla být vysušená, ale není zase třeba zalévat každé ráno a večer, což je případ okurek nebo jiné zeleniny.

https://smakdnia.pl/

Rostliny potřebují dostatek živin

Jakou potřebují rajčata zeminu? Jednoznačně bohatou na živiny, nehodí se jen obyčejný substrát. Naopak lze použít polní zeminu smíchanou s humusem a sklenicí popela. Sazenicím by měla tato směs stačit, případně je možné zahnojit rostlinky rajčat kopřivovou kejdou nebo jiným ekologickým hnojivem, které dodá potřebné minerály pro růst.

Čtěte také: Kupujete si tablety do myčky nádobí, i když žádnou nemáte?

https://smakdnia.pl/

Pro doplnění vápníku je možné rozemlít vaječné skořápky a rozsypat je mezi rostliny, toto hnojivo výtečně funguje i proti slimákům. S přihnojováním by se mělo přestat v době dozrávání, aby se rostlina zbytečně nesoustředila na olistění na úkor plodů, jen tak lze očekávat košíky plné rajčat.

https://smakdnia.pl/

Umístění sazenic

Jakou chybu opakují začátečníci? Rozhodně nevhodným umístěním sazenic při jejich předpěstování. Sazenice ve fóliovníku nebo na parapetu potřebují dostatek světla a vysoké denní teploty okolo 25 °C, noční naopak mezi 12-15 °C. Pro dosažení silného vzrůstu je možné rajčata osvěcovat speciálními zahradními lampami. Venku mohou být umístěny rostliny na slunci, ale v zákrytu před větrem.

https://smakdnia.pl/

Kdy přesunout sazenice na záhony

Dalším oříškem začínajících pěstitelů bývá načasování přesunu sazenic na záhony. Rajčata jsou teplomilná, proto je nutné počkat do doby, než se budou noční teploty pohybovat nad 5 °C. To je i čas, kdy jsou předpěstované sazenice dostatečně odolné vůči povětrnostním podmínkám a nehrozí jim chřadnutí na volném prostranství.

https://smakdnia.pl/

Tuzemské odrůdy jsou vhodnější

Další radu, kterou dávají zkušení zahrádkáři, je ohledně výběru odrůdy. Cizokrajné odrůdy jsou sice zajímavé, ale pro bohatou úrodu jsou vhodnější tuzemské druhy, kterým lépe vyhovují tuzemské povětrnostní podmínky a klima. Semínka se navíc doporučuje nakupovat od prověřených dodavatelů nebo pěstitelů.

https://smakdnia.pl/

Zdroj: smakdnia.pl