Recepty na domácí langoše, vyzkoušejte 5 nejlepších

Recept na langoše

Langoše jsou neodmyslitelnou součástí některých akcí jako poutě, trhy apod. Ale co si udělat langoše doma? Vybrali jsme pro vás několik receptů, podle nichž si můžete připravit langoše s jogurtem nebo zakysanou smetanou, či přeskočit proces kynutí a pustit se rovnou do smažení. Zajímavý je také recept na původní maďarské langoše, které jsou z chlebového těsta.

Recept na langoše

Recept na langoše s jogurtem

Základ langošů s jogurtem se od těch tradičních příliš neliší. I tady je potřeba nejdříve zhotovit kvásek a použít hladkou mouku, do těsta ovšem ještě navíc přidáte bílý jogurt, který výslednou chuť výrazně zjemní. Pokud zrovna nemáte po ruce jogurt, můžete jej v receptu zaměnit za zakysanou smetanu. Efekt bude prakticky stejný a chuť zrovna tak (jen musíte dát pozor na množství použité soli). Před tepelnou úpravou je těsto potřeba nechat přibližně hodinu kynout. Langoše pak smažte na rozehřátém oleji, dokud nebudou zlatavé a křupavé.

Čtěte také: Měli naši rodiče alergie na potraviny? Rozhodně NE. A proč je máme v současné době my a také naše děti? Čím je to způsobeno a kdo za to může? Budete šokováni pravdou

Langoše s jogurtem - recept

Hrníčkové langoše

Hrníčkové recepty jsou ideální pro ty z vás, kteří nemají čas na zbytečně náročné vyvařování, proto i langoše můžete připravit tímto způsobem. Zbavíte se povinnosti vytvářet kvásek, protože kupované droždí jednoduše rozdrobíte k ostatním surovinám, a vše poctivě promícháte, jak se říká „z jedné vody načisto“. Hotové těsto je před další úpravou důležité vložit do sáčku a nechat přibližně dvě hodiny v ledničce. Pak z něj už klasicky vytvoříte menší bochánky, které usmažíte z obou stran.

Hrníčkové langoše - recept

Jednoduché langoše

Kouzlo jednoduchých langošů spočívá v tom, že těsto zhotovíte kombinací hladké a polohrubé mouky. Tím zajistíte, že následné kynutí na teplém místě potrvá nanejvýš půl hodiny. Pokud si kvásek připravíte s předstihem, ušetříte značné množství času. Menší placky pak smažte na větším množství oleje, a až budou hotové, nechte je chvíli osušit na papírových ubrouscích. Teprve poté můžete langoše potřít česnekem, kečupem a posypat strouhaným sýrem. Zbavíte se tak přebytečného tuku, který by požitek z chuti zbytečně kazil.

Jednoduché langoše - recept

Maďarské langoše

Původní podoba langošů byla od té dnešní v mnohém odlišná. Maďarské langoše se v časech jejich zrodu dělaly ze zbytků kynutého těsta na přípravu chleba. Pokud tedy chcete vyzkoušet opravdu tradiční recept, budete se muset vystačit bez soli, a hladkou mouku vystřídá polohrubá. Rozdíl je v ingrediencích, nikoli v postupu, takže pořád platí, že je těsto potřeba nechat vykynout, a poté usmažit na rozehřátém oleji. Placičky by měly mít v průměru přibližně 20 centimetrů, tak na to nezapomeňte při výběru pánve.

Maďarské langoše - recept

Langoše s kypřícím práškem

Langoše s kypřícím práškem jsou zase o něco jednodušší, protože nemusíte nechávat těsto kynout. Prášek jednoduše vmícháte mezi ostatní suroviny, a prakticky hned můžete začít s modelováním menších placiček, které následně usmažíte na oleji. Určitě vám nemusíme zdůrazňovat, že langoše chutnají nejlépe s česnekem, kečupem a strouhaným sýrem.

Recept na langoše s kypřícím práškem

Po usmažení langoše vždycky osušte papírovými ubrousky, abyste z nich vysáli přebytečný olej. Podávejte je pár minut po vyndání z oleje, nejlépe totiž chutnají teplé; pokud vám ale nevadí výraznější chuť oleje, můžete si je dát i studené. Kromě česneku, kečupu a strouhaného sýru můžete langoše doplnit třeba bílým jogurtem, případně na jemno nakrájenou slaninou. Velikost langošů si určete podle sebe, můžou to být buď velké placky, nebo malé placičky a la vdolky.