Bolest, dýchavičnost a bledá kůže ukazují na to, že vám chybí kyselina listová

[no_pagination]

Podle institutu medicíny v USA by měli dospělí denně konzumovat 400 mikrogramů kyseliny listové. Tato látka, také nazývaná folát, nebo vitamín B9, je rozhodující pro Vaše zdraví, protože pomáhá Vašemu tělu vyrábět a opravovat DNA a produkovat červené krvinky. Pokud Vaše tělo postrádá folát, můžete trpět určitými příznaky a dokonce vyvinout anémii, což je stav, kdy Vaše vnitřní orgány nemohou dostat dostatek kyslíku, aby správně fungovaly.

Dnes jsme pro Vás vytvořili seznam nejběžnějších příznaků, které poukazují na fakt, že Vaše tělo potřebuje více kyseliny listové.

1. Kognitivní problémy

Čtěte také: Místo prášků zvolte jednoduchá cvičení. Zbaví vás bolesti nohou rychle a nadlouho

Kyselina listová je pro Váš centrální nervový systém mimořádně důležitá. Pokud Vaše tělo postrádá tento vitamín, můžete se potýkat s depresí, mít potíže se soustředěním a zapomínat a cítit se podrážděné. Pokud to není léčeno správně, může nedostatečný příjem folátu také zvyšovat riziko vývoje závažných poruch, jako je například demence, nebo Alzheimerova choroba.

2. Bolesti těla

V závažných případech anémie, způsobená nedostatkem folátu, způsobuje, že Váš mozek má méně kyslíku, než by měl mít v ideálním případě. V odezvě mozkové tepny začnou otékat, a Vy pak máte bolesti hlavy. Váš mozek však není jediným orgánem, který postrádá kyslík, takže můžete také cítit bolest v jiných částech Vašeho těla, zejména v hrudníku a dolních končetinách.

3. Bledá kůže

Hemoglobin, protein obsažený v červených krvinkách, je zodpovědný za přepravu kyslíku z plic do všech tělních tkání. Když Vaše tělo postrádá folát, nemáte dostatek červených krvinek (a hemoglobin), abyste poskytli vnitřním orgánům potřebné množství kyslíku. To může mít za následek pocity svalové slabosti, únavy, necitlivosti v rukou a nohou, a bledou kůži.

4. Dýchavičnost

Pokud si všímáte, že Vám dochází dech, když děláte určité věci, které byste normálně zvládli bez problémů, znamená to, že Vaše hladina kyslíku je nízká, protože Vaše tělo neobsahuje červené krvinky. Spolu s tímto příznakem můžete také zaznamenat zvýšenou srdeční frekvenci a pocit závratí, nebo dokonce mdloby.

5. Trávicí problémy

Takové gastrointestinální příznaky jako nevolnost, zvracení, bolest žaludku a průjem po jídle, mohou být prvními příznaky, že Vaše tělo postrádá kyselinu listovou. Kromě toho můžete v těžkých případech také trpět anorexií, která obvykle vede k významné ztrátě hmotnosti.

6. Afty v ústech a na jazyku

Tyto příznaky se obvykle vyskytují, když je nedostatek kyseliny listové poměrně těžce zanedbáván. Váš jazyk může vypadat opuchle, červeně, nebo leskle, obvykle s afty kolem špičky a okrajů. Vzhledem k poklesu počtu červených krvinek můžete také pocítit bolest při polykání, nebo trpět bolavým jazykem a stomatitidou.

7. Snížená chuť

Podle některých studií může znamenat nedostatek kyseliny listové kromě bolesti v ústech potíže při ochutnávání jídla. Stává se to proto, že Vaše chuťové receptory, nazývané papily, nemohou vyslat zprávu do Vašeho mozku prostřednictvím nervového systému kvůli stávajícímu jazykovému problému.

Jak léčit nedostatek folátu?

Nejjednodušší způsob, jak vyřešit nedostatek folátů, je dieta. Abyste udrželi adekvátní folikální stav, měli byste jíst více tmavě zelené zeleniny, jako je brokolice, růžičková kapusta, špenát a chřest. Pokud jde o jiné potraviny, je lepší konzumovat citrusové plody, fazole, houby a celá zrna.

Pokud jste si všimli některého z těchto příznaků, první věc, kterou byste měli udělat, je navštívit svého lékaře, abyste si potvrdili diagnózu. Teprve potom byste měli začít měnit své stravovací návyky.

Znáte jiné způsoby léčby nedostatku folátu? Sdělte nám své vědomosti a zkušenosti v sekci komentářů níže!

Zdroj fotografií: freepik.com