David Hampl
9 července, 2021

Potřebujete se zbavit nepříjemného hmyzu, který je buď otravný, anebo rád parazituje na vašem těle? Žádný problém. Pro spoustu lidí je velmi obtížné v dnešním světě uvěřit síle přírody. My pro vás ale máme radu, nevzdávejte to. Repelenty zatěžují životní prostředí, jsou zbytečně drahé, a navíc jen velmi málo účinné. Máme pro vás lepší řešení, vyzkoušejte byliny níže.

Levandule

Levandule je v Čechách velmi oblíbenou rostlinou, která nesmí chybět téměř v žádné zahradě. Co v zahradě, ba dokonce ani v květináči na terase či balkoně. Kvete nádhernými fialovomodrými květy, ze kterých se line příjemná vůně až do širokého okolí. Vůně není jedinou předností této byliny. Jistě budete vědět i to, že se jedná o bylinku s mnoha léčivými vlastnostmi, která mimo jiné stabilizuje krevní oběh a poradit si dokáže také se záněty. To jsou všechno velmi známé vlastnosti levandule. Co už ale možná nevíte je to, že její specifická vůně vadí komárům, kteří se drží od levandulí daleko. Proto je zrovna výsadba levandule skvělým repelentním prostředkem.

Bazalka

Bazalka je vonnou bylinkou, která nesmí chybět u žádného gurmána. Tato nenáročná bylinka je opravdu velmi vhodná do slaných pokrmů snad všech typů. Kromě skvělé chuti a příjemné vůně se bazalka vyznačuje ještě jednou velmi užitečnou vlastností. Stejně jako levandule se pyšní poměrně silnou a specifickou vůní, kterou nesnesou komáři, pro které je typický velmi citlivý čich. Pokud se tedy potřebujete zbavit komárů, vysaďte právě tyto dvě byliny, ze kterých si na cesty můžete vyrábět vlastní repelentní olej. Stačí bylinky najemno nasekat a alespoň týden louhovat ponořené do vhodného oleje. Vhodným olejem je jakýkoli olej pro kosmetické využití a velmi oblíbený olivový olej v potravinářské kvalitě. Pak už stačí jen nanést olej na kůži a vyrazit na výlet.

Sdílejte článek