Rostoucí židle zajistí naším potomkům pohodlí i zdraví

[no_pagination]

Stále více z nás tráví velkou část dne v sedavém zaměstnání. Dobře tedy víme, jak se na našem zdraví může podepsat nesprávně zvolený kancelářský nábytek. Ty, kdo pracují v kanceláři, často trápí bolesti zad, otoky nohou či migrény. A nezřídka dochází i k vážnému, mnohdy trvalému, poškození páteře. Mnohdy si ale neuvědomujeme, že stejně jsou na tom i naše ratolesti.

Dětem bychom měli dopřát opravdu kvalitní nábytek

Naši potomci tráví ve školních lavicích značný počet hodin týdně. A po příchodu domů je čekají úkoly a učení. Navíc často chtějí trávit volný čas u počítače. Pokud nemají k dispozici správnou pracovní židli a odpovídající psací stůl, mohou být jejich páteř a celý pohybový aparát nadměrně zatěžovány. Pak se mohou snadno rozvinout nejrůznější zdravotní problémy, mnohdy i nevratné. Deformace páteře nebo oční vady se nezřídka objevují dokonce i u dětí, které si pravidelně dopřávají pohyb a navštěvují sportovní kroužky.

Čtěte také: Tyto lahodné kuličky Raffaello plné vanilky připravíte během několika minut. Budete si olizovat prsty!

Jaká rizika hrozí dětem při nesprávném sezení?

Stejně jako u dospělých platí, že by se nohy měly vždy dotýkat podlahy. Kontakt s podložkou totiž poskytuje pocit jistoty. Pokud dítěti chybí, má tendenci snažit se dosáhnout na podlahu. Vrozený instinkt mu velí získat tak oporu. Proto se na příliš vysoké židli všemožně kroutí a natahuje. Nevhodné sezení tedy není jen nepohodlné, ale může také zapříčinit špatné zakřivení páteře. Zejména u menších dětí navíc hrozí zvýšené riziko pádu. Dalším nebezpečím je možnost vzniku očních vad v případě, že jsou oči dítěte v nevhodné vzdálenosti od desky stolu. A nesmíme zapomínat, že nepohodlná pozice vede k nižšímu soustředění nebo dokonce úplné ztrátě pozornosti. Tu totiž dítě upíná primárně k získání pocitu bezpečí.

Jaká židle je pro děti optimální?

Kolena, kyčle i lokty dítěte by měly být ohnuty do pravého úhlu. Toho u kolen docílíme nastavením optimální výšky sedáku židle. U kyčlí je zase třeba, aby byla bedra pohodlně opřená, ale sedák přitom netlačil na kolenní jamku. Lokty by měly pravý úhel svírat ve chvíli, kdy jsou lokty u těla předloktí položena na pracovní desce. A jelikož naši nejmenší průběžně rostou, je často těžké zajistit jim optimální podmínky. Rozhodně to ale není nemožné.

Rostoucí židle je skvělou prevencí rozvoje zdravotních problémů

Našim potomkům samozřejmě můžeme pravidelně obměňovat nábytek v závislosti na jejich aktuální výšce. Toto řešení ale není příliš praktické. A pokud v rodině není několik sourozenců, mezi nimiž je jen malý věkový rozdíl, jedná se i o poměrně finančně náročnou záležitost. Naštěstí tu ale je také rostoucí nábytek, který se průběžně přizpůsobuje situaci. Rostoucí židle a stůl se dokáží vždy přizpůsobit potřebám dítěte a zajistit mu zcela ergonomické prostředí. Rostoucí židli navíc můžeme využít nejen při učení, ale také při práci na počítači či u jídelního stolu. Jen je třeba vybrat ten správný typ.

Jakou rostoucí židli vybrat?

Chceme-li, aby naši nejmenší stolovali společně se zbytkem rodiny, bude třeba pořídit model s podnožkou. Tuto rostoucí židli využijeme zejména pro batolata, kterým zajistí optimální posezení u stolu. Pro školáky a předškoláky, kteří potřebují vlastní pracovní stůl, volíme set sestávající z rostoucího stolu a rostoucí židle. Případně můžeme pořídit i dva samostatné kusy rostoucího nábytku, musíme si ale dát pozor, aby si jejich parametry navzájem odpovídaly.

Velkou chybou, které se dopouští řada rodičů, je pořídit nejprve klasický vysoký stůl a teprve poté se k němu snažit opatřit vhodnou rostoucí židli. K stolu s pevně danou výškou desky se totiž pro menší školáky v žádném případě nehodí otočná rostoucí židle. Je třeba zvolit model s podnožkou nebo otočnou židli doplnit vyšším pístem s opěrným kruhem pro nohy. Nesmíme zapomínat na všechny požadavky zdravého sezení.